چه نیازی است که آب تصفیه ‌شده داخل لوله‌های آب شهری دوباره تصفیه شود؟ اصلا تفاوت سیستم تصفیه آبی که در لوله‌های شهری جریان دارد با آب حاصل از تصفیه آب توسط دستگاه‌های تصفیه آب خانگی چیست؟ آیا آب لوله‌های شهری موجب بیماری و آب تصفیه شده در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی ضامن سلامتی است؟

بله! آب داخل لوله‌های شهری نیز تصفیه شده است، اما آیا تا کنون به مسیری که این آب در لوله‌های زیرزمینی طی می‌کند تا به خانه‌ها و ادارات و دیگر مکان‌ها برسد و هم‌چنین املاح و گل‌ولای و آلودگی‌های داخل لوله که به خود جذب می‌کند اندیشیده‌اید؟ آب تصفیه شده توسط شرکت آب و فاضلاب گاهی باید مسیری طولانی به اندازه فاصله دو شهر دور از هم را طی کند. طبیعی است که این آب تصفیه شده در مسیر خود آلودگی‌هایی را همراه کرده و با خود مهمان خانه‌های شما خواهد نمود. اما ره‌آورد این مهمان‌های ناخوانده چیست؟ گاهی بیماری‌های میکروبی و در اکثر موارد، بیماری شایع و همیشگی اطرافیان ما: سنگ کلیه! یکی از دلایل ایجاد سنگ کلیه این است که سختی آب در مبدا، به دلیل هزینه‌های بالا و جذب دوباره در مسیر (مانند مناطقی که ریشه‌ی درختان در لوله‌ها نفوذ کرده) از بین نرفته است.

قطعا با کمی محاسبه سرانگشتی متوجه خواهید شد که آب لوله‌های شهری برای رسیدن به کیفیت آب تصفیه شده دستگاه های تصفیه آب خانگی نیاز به هزینه و بودجه‌ای بسیار کلان خواهد داشت که با توجه به مصارف گوناگون آب لوله‌کشی در کشور ما (آشامیدن، شست‌وشو، استحمام و…) ناممکن و غیرمنطقی به نظر می‌رسد. عدم از بین بردن سختی آب که در بالا اشاره شد نیز یکی از همین موارد است که در مقیاس‌های بزرگ باید از روش‌های تبادل یُن و RO استفاده کند، درحالی که هزینه بسیار بالایی دارد.

تشریح روش RO می‌تواند نمونه خوبی برای توجیه عدم استفاده از برخی روش‌ها در مبدا سازمان آب و فاضلاب باشد. روش RO (اسمز معکوس) در مبدا می‌تواند آب را خالص کند اما در طی مسیر دوباره مواد و املاح اضافی به آب تصفیه شده افزوده خواهد شد. این در حالی است که در سیستم‌های تصفیه آب خانگی می‌توان همین روش را در مقیاس خانگی و کوچک‌تر برای آب شرب و خالص‌سازی آّب استفاده کرد، بدون اتلاف هزینه.

تصفیه آب در تصفیه خانه‌های شرکت آب و فاضلاب شامل مراحلی است در حجم‌ها و اندازه‌های کلان. این مراحل شامل شفاف‌سازی، گندزدایی و ضدعفونی می‌باشد. فرایندی که در آن ذرات بسیار ریز به توده‌هایی به اندازه کافی بزرگ تبدیل می‌شوند که حذف آن‌ها به روش‌های گوناگون فیزیکی مانند ته‌نشینی، فیلتراسیون یا شناوری با سرعت معقول انجام می‌شود. روش‌های گوناگونی نیز برای ضدعفونی کردن منابع آب وجود دارد که به طور کلی به دو دسته شیمیایی و فیزیکی تقسیم می‌شوند: آن‌هایی که با واکنش شیمیایی عمل ضدعفونی کردن را انجام می‌دهند (کلر، ازون دی اکسید کلر، برم، ید و…)، و آن‌هایی که فیزیکی عمل می‌کنند مثل فیلتراسیون و پرتودهی.

در سیستم تصفیه آب خانگی، روش تصفیه آب RO می‌باشد. در این روش یک غشاء نیمه‌تراوا بین دو محلول با غلظت‌های متفاوت قرار می‌گیرد و مقداری از حلال از یک طرف غشاء به طرف دیگر منتقل می‌شود. جهت طبیعی حرکت حلال (یعنی از پتانسیل شیمیایی بیشتر به پتانسیل شیمیایی کمتر) به گونه‌ای است که محلول غلیظ‌تر، رقیق می‌شود.