آب و سلامتی, مقالات

فواید نوشیدن آب گرم

بیش از نیمی از وزن انسان را آب تشکیل می‌دهد. وجود در بدن در حفظ قدرت و عملکرد سیستم ایمنی بدن نقشی اساسی بازی می‌کند. به همین دلیل نوشیدن آب همواره یکی از مهم‌ترین توصیه‌هایی است که پزشکان و متخصصان تغذیه به مردم انتقال می‌دهند. اما در مقایسه با آب خنک، باید گفت که برخی از فواید آب تنها زمانی بروز پیدا می‌کنند که آب بصورت گرم نوشیده شود. این فواید کاملا علمی و ثابت‌شده می‌باشند.

در ابتدا باید اشاره کرد که وقتی از آب گرم در این مقاله صحبت می‌کنیم، منظورمان آب نوشیدنی با دمای بین 54 تا 71 درجه سانتی گردا می‌باشد. بر اساس توصیه‌ی متخصصان، بیش‌ترین فواید آب زمانی به دست می‌آید که آب در این بازه‌ی دمایی نوشیده شود. برای بررسی فواید اصلی نوشیدن آب گرم در ادامه‌ی این مقاله با ما همراه باشید.

یک. درمان گرفتگی بینی

آب گرم باعث تولید بخار در بدن می‌شود. نوشیدن آب گرم به درمان گرفتگی بینی، سینوس‌ها و سردردهای حاصل از سینوس کمک شایانی می‌کند. نوشیدن آب گرم هم‌چنین به بهبود گلودرد کمک بسزایی می‌کند.

 

دو. بهبود هضم غذا

نوشیدن آب گرم برای نرم کردن پوشش روده‌ای بسیار مفید است. زمانی که حین فرایند هضم غذا، آب گرم در روده جریان می‌یابد، فرایند هضم تسریع و بهبود می‌یابد. آب گرم باعث حرکت راحت‌تر غذا نیز می‌شود.

 

سه. تقویت سیستم عصبی

کم‌آبی یا خشکی بدن موجب اخلال در سیستم عصبی مرکزی بدن می‌شود. این وضعیت باعث اخلال در عملکرد مغز و افزایش نوسانات خُلق و عدم تمرکز می‌شود. نوشیدن آب بطور کلی موجب جلوگیری از ابتلا به خشکی بدن شده و عملکرد دستگاه عصبی بدن را بهبود می‌بخشد. نوشیدن آب گرم به طور ویژه، موجب آرامش و افزایش تمرکز می‌شود.

چهار. تعدیل لرز بدن

لرز، پاسخ طبیعی بدن در مقابل موقعیت‌های سرد می‌باشد. نوشیدن آب گرم موجب افزایش دمای کلی بدن می‌شود و از آن‌جایی که در این صورت بدن گرمای بیش‌تری تولید می‌کند، لرز و احساس سرما نیز به مرور تعدیل می‌شود.

 

پنج. بهبود وضعیت گردش خون

نوشیدن آب گرم باعث گشاد شدن عروق می‌شود. نوشیدن آب گرم موجب می‌شود که شریان‌ها و عروق باز شوند. این وضعیت باعث می‌شود که خون بصورت مملو از اکسیژن به عضلات و اندام‌های بدن رسیده و سلامت بدن بطور کلی افزایش پیدا کند.

 

شش. کمک به کاهش وزن

نوشیدن آب گرم به صورت منظم، اگر با انجام فعالیت‌های بدنی روزانه و رعایت رژیم غذایی سالم و منظم همراه شود، می‌تواند موجب ذوب شدن چربی‌های انباشته شده در بدن شود. این امر موجب تسریع در کاهش وزن خواهد شد.

 

هفت. افزایش سوخت و ساز بدن

نوشیدن آب گرم متابولیسم یا سطح سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. وقتی که این اتفاق رخ می‌دهد، به طبع آن، بدن مقدار کالری بیش‌تری می‌سوزاند و همین امر دوباره منجر به آب شدن چربی‌ها و کاهش وزن می‌شود.

هشت. تسریع سم‌زدایی بدن

آب گرم اگر به اندازه و درتس نوشیده شود، باعث حل شدن راحت‌تر مواد اضافی و مضر بدن در آب می‌شود. نوشیدن آب به مقدار کافی به کلیه‌ها برای بیرون راندن موثرتر این مواد کمک می‌رساند. در نتیجه می‌توان گفت که نوشیدن آب گرم به سم‌زدایی بدن کمک می‌کند.

 

نه. کاهش التهاب

عفونت، اگر به طور کامل از بدن خارج نشود می‌تواند در خون انسان به گردش در آید. این امر در طولانی مدت منجر به آسیب رساندن به اندام‌ها و بافت‌ها شده و با افزایش احتمال التهاب، موجب فراهم آوردن زمینه‌ی بروز بیماری‌های جدی در بدن می‌شود. نوشیدن آب گرم به بدن در دفع مواد سمی کمک می‌کند و به این طریق احتمال التهاب را در بدن کاهش می‌دهد.

 

ده. برطرف کردن اضطراب

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، کم‌آبی و خشک شدن بدن موجب بروز اخلال در سیستم عصبی بدن می‌شود. این امر شرایط را برای بروز استرس، تحریک‌پذیری، عصبانیت و تغییر خلق و خو فراهم می‌کند. از سوی دیگر باید اشاره کرد که آب بسیار سریع و بصورت گسترده روی عملکرد مغز تاثیر می‌گذارد. زمانی که آب به مقدار کافی به مغز برسد، کنترل مغز بر اوضاع و احوال بدن نیز افزایش یافته و همین امر موجب کاهش استرس و افزایش تمرکز انسان می‌شود.

 

یازده. بهبود سیستم ایمنی

نوشیدن آب بطور کلی برای تضمین سلامت بدن انسان ضروری و غیر قابل بحث است. نوشیدن آب سالم و تصفیه شده به انداهز‌ی کافی موجب پرآب شدن بدن و دفع مواد سمی و میکروارگانسیم‌های مضر از بدن می‌شود. این وضعیت موجب افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن انسان خواهد شد.

 

دوازده. کاهش درد قاعدگی

نوشیدن آب گرم تاثیر بسزایی بر آرام شدن درد ماهیچه‌های شکمی می‌گذارد. از آن‌جایی که در دوران قاعدگی نیاز به کاهش درد در این ناحیه بیش‌تر احساس می‌شود، نوشیدن آب گرم می‌تواند تا حدی درد حاصل از این وضعیت طبیعی را کاهش دهد.

 

سیزده. بهبود سلامت و ظاهر پوست

نوشیدن آب بطور کلی باعث بهبود سلامت پوست می‌شود. اما نوشیدن آب گرم بطور ویژه یک پله بالاتر از نوشیدن آب خنک در این موضوع قرار می‌گیرد. گرمای آب به شدت در پاکسازی پوست موثر است. بنابراین، اگر به شادابی و ظاهر تمیز پوست خود اهمیت می‌دهید نوشیدن آب گرم را جدی بگیرید.

 

چهارده. افزایش سلامت مو

نوشیدن آب گرم موجب افزایش گردش خون شده و همین امر موجب بهبود سلامت مو می‌شود. آب گرم فولیکول‌های مو را قدرتمند‌تر می‌کند و باعث افزایش سلامت و توانایی آن‌ها می‌شود. نوشیدن آب به مقدار کافی هم‌چنین به مرطوب و پرآب ماندن پوست سر کمک کرده و از آسیب‌هایی که خشک شدن پوست سر می‌تواند به موها برساند جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *