تصفیه آب, مقالات

شش شایعه درباره تصفیه آب اسمز معکوس

سیستم‌های اسمز معکوس (Revesrse Osmosis) یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین انواع سیستم‌های فیلتراسیون و تصفیه محسوب می‌شوند و به همین دلیل همواره قربانی‌ توطئه‌ها، شایعات و پخش اطلاعات نادرست شده‌اند. برخلاف شایعات نادرست، سیستم‌های اسمز معکوس یکی از بهترین سیستم‌های فیلتراسیون خانگی محسوب می‌شوند و حجم زیادی از نیازهای مصرف خانگی را پوشش می‌دهند. در ادامه به بررسی برخی از رایج‌ترین شایعاتی که درباره‌ی سیستم اسمز معکوس رواج یافته است می‌پردازیم.

یک. آب حاصل از اسمز معکوس سالم نیست

یکی از رایج‌ترین اطلاعات نادرست درباره سیستم اسمز معکوس، ناسالم بودن آن برای آشامیدن است. کسانی که این شایعه را مطرح می‌کنند، نداشتن املاح مورد نیاز بدن در آب حاصل از اسمز معکوس را دلیل خود برای این ادعا مطرح می‌کنند. آن‌ها ادعا می‌کنند که آب طی این فرایند و گذر از فیلترهای تصفیه آب، تمام مواد مفید خود را از دست می‌دهد و دیگر یک آب نوشیدنی درجه یک نیست. در وهله اول باید به این موضوع اشاره کرد که هیچکس نمی‌تواند ادعا کند که تنها از طریق نوشیدن آب می‌تواند تمام مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین کند. مواد معدنی باید از طریق خوردن و نوشیدن طیف وسیعی از غذاها و نوشیدنی‌ها در طی روز به بدن وارد شوند. برای مثال، بسیاری از مواد مغذی، اصلا قادر نیستند از طریق نوشیدنی‌ها وارد خون شوند، و باید از طریق مصرف سبزیجات و فعل و انفعالات بدن تبدیل به ماده‌ی مورد نیاز بدن شوند. تحقیقات نشان داده است که آب به تنهایی توان تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن را ندارد. اما درباره سالم نبودن آب اسمز معکوس باید گفت که سیستم‌های پنج مرحله‌ای فیلتراسیون آب دستگاه‌های اسمز معکوس، قطعا اجازه‌ی ورود هیچ‌گونه آلودگی را به آب نهایی خروجی از دستگاه نخواهند داد و شما می‌توانید با خیال راحت این آب را بنوشید.

دو. آب لوله‌کشی شهری و اسمز معکوس یکی هستند

با این که سیستم تصفیه آب شهری دارای استانداردهای مشخصی است، اما این استانداردها به هیچ وجه برای تولید یک آب نوشیدنی کاملا سالم کافی نیست. برای برطرف کردن کامل هر کدام از آلودگی‌های موجود در آب، استانداردها و سطح فیلتراسیون مشخصی مورد نیاز است که سیستم تصفیه آب شهری فقط قادر به تامین مقداری از آن استانداردها در سطح کلان خود می‌باشد. برای مثال، سرب یکی از خطرناک‌ترنی مواد موجود در آب پیش از تصفیه شدن است، اما سیستم تصفیه آب شهری توانایی حذف کامل آن از آب را ندارد و یک سیستم تصفیه مجدد در سطح کوچک برای پالایش کامل آب از سرب نیاز است. تصفیه آب شهری نیاز به سرمایه‌گذاری و هزینه‌های بسیار بیش‌تری دارد تا بتواند در سطح کلان خود به این استاندارد که دستگاه‌های تصفیه آب خانگی به راحتی به آن می‌رسند دست پیدا کند. سیستم تصفیه آب خانگی اسمز معکوس، نه تنها بو و مزه بهتری به آب آشامیدنی مورد نیاز شما می‌دهد بلکه قادر است به راحتی مانع از گذر بیماری‌ها و موارد مضر درون آب لوله‌کشی به بدن شما شود.

سه. آب معدنی بطری سالم‌تر از آب اسمز معکوس است

نه تنها کیفیت آب حاصل از اسمز معکوس به مراتب کیفیت بالاتری از آب معدنی درون بطری‌های پلاستیکی دارد، بلکه بسیار هم نسبت به آن‌ها برای طبیعت مفیدتر است. جالب است بدانید بسیاری از برندهای معروف آب معدنی‌های بطری‌شده، خودشان از سیستم اسمز معکوس در فرایند تصفیه آب آشامیدنی استفاده می‌کنند! تفاوت مزه‌ی آب این برندها نه به دلیل مزه‌ی سرچشمه‌ی آب، بلکه به دلیل مواد و املاحی است که پس از فیلتراسیون از طریق اسمز معکوس به آب نهایی اضافه می‌کنند! به این دلیل که هم شرکت‌های آب معدنی و هم دستگاه‌های تصفیه آب خانگی هر دو از سیستم اسمز معکوس برای تصفیه آب استفاده می‌کنند، پس تصفیه آب خانگی می‌تواند دقیقا همان کیفیت را از نظر سلامتی، مزه و بو داشته باشد. البته مهم‌ترین مزیت دستگاه‌های تصفیه آب خانگی این است که سالانه میلیون‌ها تن پلاستیک غیرقابل بازیافت را در طبیعت رها نمی‌کنند! تنها در کشور آمریکا روزانه بیش از شصت میلیون بطری پلاستیکی آب معدنی مصرف شده و وارد سیستم خطرناک بازیافت پلاستیک می‌شود. در نظر بگیرید حجم بطری‌های پلاستیکی که در سطح جهان تنها در یک روز برای نوشیدن آب معدنی استفاده می‌شود چقدر خواهد بود! حال، تصمیم با خودتان است!

چهار. تصفیه آب اسمز معکوس گران تمام می‌شود

دستگاه‌ها تصفیه آب خانگی اسمز معکوس نه تنها گران نیستند، بلکه نسبت به مصرف بطری‌های آب معدنی بسیار هم ارزان‌تر و هم‌چنین دوست‌دار محیط زیست می‌باشند. تصور کنید روزانه به طور متوسط یک و نیم لیتر آب نوشیدنی نیاز بدن شما باشد. حالا در یک خانواده‌ی سه نفره این حجم به بیش از چهار لیتر در روز خواهد رسید. حال تصور کنید روزانه چهار لیتر آب نوشیدنی مورد نیاز خود را بخواهید از طریق خرید آب معدنی بطری تامین کنید. هزینه‌ای که در ماه بابت آب معدنی خرج خواهید کرد چقدر خواهد بود؟ با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهید شد که تنها در طول یک بازه‌ی زمانی یک ساله، مصرف بطری‌های آب معدنی به مراتب گران‌تر از خرید دستگاه و نصب تصفیه آب خانگی تمام خواهد شد. و دربازه‌ی زمانی سال‌های بعد که دستگاه در خانه شما موجود است اصلا قابل مقایسه نخواهد بود!

پنج. اسمز معکوس آب را هدر می‌دهد

با پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی در طی دهه‌های گذشته، بازدهی سیستم‌های اسمز معکوس نیز به شدت افزایش یافته است. اما اصطلاح «هدر دادن آب» اصطلاح درستی برای کاری که اسمز معکوس با آب انجام می‌دهد نیست. اسمز معکوس آب را هدر نمی‌دهد، بلکه ذرات ریز بیماری‌زا و آلوده را از آن حذف می‌کند تا آب نهایی، آب آشامیدنی سالم و گوارایی باشد. وقتی شما در حمام دوش می‌گیرید یا هنگامی که بعد از صرف غذا ظرف‌های کثیف را می‌شویید، به این کارها هدر دادن آب نمی‌گویید. بلکه این کار را مصرف ضروری آب برای تامین سلامت بدن خودتان در نظر می‌گیرید. اسمز معکوس نیز جدا از این فلسفه نیست. برای تصفیه کامل آب از مواد مضر و خطرناک موجود در آن و به منظور تامین آبی گوارا، خوشمزه و خوش‌بو، اسمز معکوس مجبور است ذرات غیرضروری آب را حذف کند.

شش. فیلترهای آب یخچال همان کار اسمز معکوس را می‌کنند

حرفی نیست که فیلترهای یخچال در بهبود مزه و بوی آب بسیار عالی عمل می‌کنند اما در مورد تصفیه آب لوله‌کشی از مواد ناسالم و بیماری‌زای موجود در آن اصلا قابل مقایسه با دستگاه‌های تصفیه آب خانگی نیستند و نباید هم باشند! زیرا حجمی که سیستم‌های اسمز معکوس با پنج مرحله فیلتراسیون اشغال می‌کنند قابل مقایسه با سیستم‌های کوچک درون یخچال‌ها نیست. دستگاه‌های تصفیه آب خانگی بطور تخصصی به منظور تصفیه آب لوله‌کشی از تمام مواد آلوده‌ی درون آن ساخته شده‌اند و طبیعتا هیچ دستگاه عمومی و ساده‌ای در هیچ زمینه‌ای قادر به رقابت با دستگاه تخصصی‌ای که به همان منظور ساخته شده است نخواهد بود. فیلتر آب یخچال تنها از یک فیلتر کربن ساخته شده است اما دستگاه اسمز معکوس از پنج فیلتر یعنی پیش‌فیلترهای رسوبات و کربن، بعلاوه‌ی خود فیلتر ممبران و سپس پست‌فیلترهای بعد از ممبران استفاده می‌کند. ضمنا، توانایی و قدرت اسمز معکوس در حذف کلر و آرسنیک موجود در آب اصلا قابل مقایسه با فیلتر یخچال نخواهد بود و از هر نظر که به مقایسه این دو فیلتراسیون بپردازیم، همواره برد با فیلتراسیون پنج مرحله‌ای اسمز معکوس خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *