خانه امن‌ترین مکان روی زمین برای انسان‌ها محسوب می‌شود. اما با افزایش میزان آلودگی، خانه‌ی شما نیز ممکن است آن‌قدر که تصور می‌کنید امن نباشد. درواقع، هوای داخل خانه تا پنج برابر آلوده‌تر از هوای بیرون از منزل می‌باشد. از آن‌جایی‌که ما 90درصد زمان خود را در محیط‌های داخلی می‌گذرانیم، آلودگی‌های مضر موجود در هوا ممکن است موجب مشکلاتی چون آسم و تنگی نفس، مشکلات تنفسی و بیماری‌های پوستی شود. ماسک زدن در محیط خانه نمی‌تواند یک راه‌کار مناسب باشد و تنها راه مقابله با آلودگی‌های موجود در هوای خانه نصب و راه‌اندازی یک دستگاه تصفیه هوا است. با درنظر گرفتن کیفیت پایین هوا، استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا برای خانه‌ای یک ضرورت محسوب می‌شود. اگر هنوز از اهمیت تهیه‌ی دستگاه تصفیه هوا برای منزل خود مطمئن نیستید، ما برای شما چند دلیل گردآوری کرده‌ایم.

تامین امنیت در برابر آلرژی‌ها

کسانی که از آلرژی‌ها رنج می‌برند نیاز به پیشگیری فراوان دارند. متاسفانه، گاهی حتی با انجام تمام پیشگیری‌ها نیز این افراد دچار درگیری با آلرژی می‌شوند. دلیل اصلی این مساله، وجود آلودگی در هوا می‌باشد. دستگاه‌های تصفیه هوا نقشی اساسی در کاهش و برطرف نمودن انواع مختلف آلودگی‌های محیط‌های داخلی از جمله هرگونه احتمال رهاسازی آلرژی دارند.

تضمین سلامت هوا در مناطق درحال ساخت‌وساز

اگر در محله‌ای با میزان بالای ساخت‌وساز ساختما‌ن‌ها زندگی می‌کنید، احتمالا هوای منزل شما مملو از آلودگی می‌باشد. گرد و خاک و آلاینده‌های ریز موجود در هوای مناطق درحال ساخت، جزو محرک‌های شدید به شمار می‌روند که موجب ریزش اشک و مشکلات مربوط به سینوس می‌شوند. ذرات ریز گرد و غبار موجود در هوای این مناطق هم‌چنین عوارض ریوی و امفیزم را به‌همراه خواهد داشت. ذرات ماسه که به‌طور طبیعی خاصیت سایشی دارند می‌توانند به ریه و غشاء مخاطی دستگاه تنفسی صدمه بزنند.

جلوگیری از آلرژی‌های وابسته به کپک

ساختمان‌هایی که از سنگ و چوب‌های فرآوری‌نشده ساخته شده‌اند، موجب افزایش کپک می‌شوند – به ویژه در آب. کپک‌های سیاه استاکی‌بوتریس در صورت استنشاق می‌توانند منجر به واکنش‌های جدی آلرژیک شوند. این نوع از کپک توانایی ایجاد سم قارچی را نیز که سلامت انسان را به خطر انداخته و موجب حالت تهوع می‌شود داراست. در بسیاری از موارد کپک‌ها در مکان‌هایی دور از دسترس ما، مانند زیر دیوارها یا کف‌پوش اتاق رشد می‌کنند. نصب دستگاه‌های تصفیه هوا شما را از بیماری‌های مربوط به کپک‌هایی که در قسمت‌هایی که به چشم نمی‌آیند رشد می‌کنند در امان نگاه می‌دارد.

امنیت در دوران بارداری

زنان باردار به‌شدت در معرض عوارض حاصل از آلاینده‌های موجود در هوای محیط‌های داخلی می‌باشند. وجود میکروب‌ها و ذرات خارجی می‌تواند قبل از تولد تاثیر منفی بر جسم کودک بگذارد. هم‌چنین میکروب‌هایی که توسط حیوانات خانگی جابجا می‌شوند نیز می‌توانند موجب عوارض مربوط به زایمان شده و پی‌آمدهای وحشتناکی چون به‌دنیا آمدن کودک مرده در پی داشته باشند. دستگاه تصفیه هوا می‌تواند با استفاده از فیلتر‌های گوناگون موجود در سیستم خود که موجب برطرف نمودن میکروب‌ها و آلاینده‌های مضر موجود در هوای منزل می‌شود، در جلوگیری از چنین عوارضی بسیار مفید باشد.

در امان ماندن از دود دست‌دوم و تشعشعات صنعتی

دود دست‌دوم، ترافیک و تشعشعات صنعتی منجر به ایجاد بیماری‌های فراوانی مانند برونشیت و ایجاد تومور می‌شوند. پرتودهی شدید گاهی حتی موجب سرطان نیز می‌شود. اگر در مکان‌هایی نزدیک به تاسیسات صنعتی یا ترافیک سنگین زندگی می‌کنید باید بیش از دیگران مراقب خود باشید. دستگاه تصفیه هوا به جمع‌آوری ذرات ریز هوا کمک کرده و درنتیجه، مشکلات تهدیدکننده‌ی سلامتی را کاهش می‌دهد. علاوه بر این، اگر فردی در خانه سیگار می‌کشد، استفاده از دستگاه تصفیه هوا می‌تواند افرادی که سیگار نمی‌کشند را از خطر دود دست‌دوم سیگار حفظ کند.

 

منبع:  Kent