برخی از مردم از ارزش آب و میزان تاثیر شگفت‌انگیزی که نوشیدن آن بر سلامت ما دارد غافل هستند. با این که نوشیدن مقدار زیادی آب برای بدن حیاتی است، اما بسیاری از ما به اندازه‌ی کافی و حداقلی نیز در طول روز آب نمی‌نوشیم.

بر اساس اعلام بنیاد پزشکی آمریکا، به مردان توصیه می‌شود که روزانه دست‌کم سه لیتر آب بنوشند، این درحالی است که طبق نظر این بنیاد، حداقل آب نوشیدنی لازم برای زنان در طول روز 2.2 لیتر می‌باشد.

نزدیک به هفتاد درصد بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد، هم‌چنین هفتاد و یک درصد سطح کره زمین پوشیده از آب است. از آن‌جایی که آب همه‌جا یافت می‌شود، انسان‌ها آن را نادیده می‌گیرند و نوشیدن مقدار کافی از آن را در اولویت‌های اصلی خود قرار نمی‌دهند.

بین اندام‌های مختلف بدن، این کلیه‌ها هستند که به‌اندازه‌ی بسیار بالایی به میزان آب دریافتی بدن وابسته‌اند. با این که ممکن است میزان توجهی که به این اندام معطوف می‌کنیم از قلب و ریه‌ها کم‌تر باشد، اما لازم است بدانیم که کلیه‌ها عهده‌دار عملکردهای بسیار مهمی‌اند که برای حفظ سلامت بدن حیاتی محسوب می‌شوند.

چرا باید آب بنوشیم؟

سلول‌ها و اندام‌های بدن ما برای این‌که عملکردی مناسب داشته باشند نیاز به آب دارند. درضمن، این مایع حیاتی فشار خون را تنظیم، مفصل‌ها را روان، آب‌رسانی به روده‌ها را تسهیل، و از نخاع شوکی و بافت‌های حساس محافظت می‌کند.

قسمتی از آب مورد نیاز بدن از طریق غذاها، میوه‌ها و سبزیجاتی مانند سوپ، پرتقال و گوجه‌ فرنگی که حاوی مقدار زیادی آب هستند تامین می‌شود، اما لازم به یادآوری است که قسمت عمده‌ی آن از طریق نوشیدن آب و دیگر انواع نوشیدنی‌ها به دست می‌آید.

با انجام فعالیت‌های معمول روزمره نیز بدن آب از دست می‌دهد و این آب نیازمند جایگزینی است. واضح است که به وسیله‌ی تعریق و ادرار نیز سطح آب موجود در بدن کاهش می‌یابد. اما جالب این‌جاست که بسیاری از افراد نمی‌دانند که حتی نفس کشیدن نیز باعث مصرف آب بدن می‌شود.

بهترین منبع برای بدن میان تمام نوشیدنی‌ها آب است، چه بطری آب معدنی باشد چه شیر آب منزل. شیر و آب‌میوه‌ها نیز منابع مناسبی برای تامین آب بدن به شمار می‌آیند اما نوشیدنی‌های حاوی کافئین یا الکل‌ مانند قهوه، نوشیدنی‌های سبک و آب‌جو به دلیل داشتن خواص ادرارآور که موجب کاهش سطح آب بدن می‌شود منابع مناسبی محسوب نمی‌شوند.

چه‌ مقدار باید آب نوشید؟

مقدار آب مورد نیاز روزانه‌ی بدن بر اساس عوامل مختلفی چون میزان فعالیت روزمره و تعریق، از فردی به فرد دیگر متغیر است. هیچ قانون جهان‌شمولی برای حجم لازم آب دریافتی وجود ندارد. با این وجود، توافقی عمومی بر سر مقدار مورد نیاز برای سلامت بدن وجود دارد.

معمولا گفته می‌شود که بدن انسان به نوشیدن هشت لیوان آب نیاز دارد، که حدودا معادل 1.9 لیتر می‌شود، که بسیار به مقداری که بنیاد پزشکی به زنان توصیه کرده نزدیک است.

ضمنا، آب مواد مغذی و معدنی را در خود حل کرده و باعث تسهیل رسیدن آن‌ها به بدن می‌شود. هم‌چنین آب، مواد زائد را از سیستم بدن خارج می‌کند. دو عملکردی که نشان از میزان حیاتی بودن وجود آب برای کلیه‌ها دارد.

 

منبع:  Shelton’s Water