بهداشت آب, مقالات

جدیدترین تحقیقات: آب معدنی بطری از آب شیر سالم‌تر نیست!

جدیدترین تحقیقات: آب معدنی بطری از آب شیر سالم‌تر نیست!

 

بطری‌های آب معدنی تبدیل به محبوب‌ترین راه دسترسی مردم به آب آشامیدنی شده است، اما طبق جدیدترین تحقیقات بعمل آمده، مشتریان این بطری بهتر است بجای خرج اضافه کردن، همان شیر آب منزل را بچرخانند و آب بنوشند!

تبلیغاتی که معمولا در صنعت آب‌های معدنی انجام می‌گیرد، با ادعای تامین آب از چشمه‌های بکر و دست‌نخورده‌ی طبیعت همراه است. اما تفاوت بسیاری از آب‌های معدنی بطری‌شده با شیر آب تنها در این مورد است: آن‌ها را بجای شیر آب در بطری ریخته‌اند! این را تحقیقات موسسه بین‌المملی طبیعت جهان در سوئیس می‌گوید.

آب معدنی که در بطری به فروش می‌رسد شاید ایمن‌تر و سالم‌تر از آب لوله‌کشی نباشد اما قیمت آن هزار برابر گران‌تر از آب لوله‌کشی شهری و روستایی تمام می‌شود. این تحقیقات اعلام کرده است که حتی استانداردهای بهداشتی‌ که در فرآیند تصفیه آب لوله‌کشی انجام می‌گیرد به مراتب پیشرفته‌تر و سالم‌تر از استانداردهایی است که در فرایند تولید آب‌های معدنی بطری‌شده صورت می‌گیرد.

از سرچشمه تا محصول نهایی

شگفت‌انگیز نیست که دارندگان کارخانه‌ها و کسب و کارهای آب معدنی با این موضوع که فرایندهای تصفیه آب شهری از فرایند رساندن آب معدنی در بطری به مشتریان استانداردتر است مخالفت می‌کنند. با این حال باید این نکته را نیز در نظر داشت که آب معدنی بطری، در مناطقی از جهان که در آنها زیرساخت‌های تصفیه و انتقال سالم آب آشامیدنی در آن‌ها فراهم نیست، یک ضرورت بنظر می‌رسد، اما جالب این‌جاست که امروزه حتی در کشور‌های اروپایی پیشرفته که دارای نظام تصفیه و انتقال استاندارد آب آشامیدنی به منازل هستند هم درخواست‌ها برای مصرف آب معدنی بطری رو به افزایش است.

طبق تحقیقات انجام شده، کسانی که اصرار دارند از بطری‌های آب معدنی بجای شیر آب استفاده کنند، دو برابر مردم معمولی اصرار دارند که تمایل دارند با این کار منبع آب سالم‌تری برای خود تهیه کنند، زیرا آن‌ها آب بطری‌شده را سالم‌تر از آّ لوله‌کشی شهری و روستایی می‌دانند. در عین حال، پنجاه و پنج درصد مصرف کنندگان آب‌های معدنی هم دلیل استفاده از این منبع آب را مزه‌ی بهتر آن نسبت به آب لوله‌کشی دانسته‌اند. یک‌سوم این افراد نیز، اطمینان بیشتر به منبع و سرچشمه آب‌های معدنی نسبت به آب لوله‌کشی را دلیل استفاده‌ی خود از آب بطری دانسته‌اند.

آب نوشیدنی سالم یک “حق مسلم” است

در سال‌های اخیر فراخوان‌ها و کمپین‌های فراوانی برای بهبود استانداردهای تصفیه و انتقال آب آشامیدنی در اروپا و امریکای شمالی شکل گرفته است. بیش‌تر این افراد را کسانی تشکیل می‌دهند که دغدغه‌های محیط زیستی جدی دارند.

صنعت آب معدنی‌های بطری‌شده که گردش مالی بیش از بیست بیلیون دلاری دارد، سالانه بیش از یک و نیم میلیون تُن پلاستیک برای تولید و عرضه‌ی بطری‌های مورد مصرف در این صنعت استفاده می‌کند. فارغ از خطرات جدی و مهلکی که رهاسازی و انهدام این حجم کلان و غیرقابل‌باور پلاستیک برای طبیعت، محیط زیست و آبزیان اقیانوس‌ها و دریاها دارد، باید به عوارض استفاده مداوم از پلاستیک بر سلامت انسان‌ها هم اشاره نمود.

ماندن آب در بطری‌های پلاستیکی می‌تواند منجر به آزاد شدن ذرات شیمیایی خطرناک و سمی در آب شود که با نوشیدن آب می‌تواند وارد سیستم گردش خون انسان شود. هم‌چنین آزادسازی مقدار زیادی دی‌اکسید کربن در طبیعت که در فرایند تولید و بازیافت این حجم کلان از پلاستیک صورت می‌گیرد می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری به محیط زیست و مخصوصا لایه اوزن وارد آورد. ‌

آب معدنی‌های بطری‌شده در طولانی‌مدت نخواهند توانست به یک راه حل مطمئن و دوست‌دار محیط زیست و سلامت انسان تبدیل شوند و برای تامین آب آشامیدنی سالم که حق مسلم هر انسانی است باید راه‌های بهتری پیدا کنیم.

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی

با یک حساب سرانگشتی متوجه خواهید شد که هزینه‌ای که در طول سال برای خرید آب معدنی بطری مصرف می‌کنید بسیار بیش‌تر از هزینه‌ای است که می‌توانید صرف خرید یک دستگاه تصفیه آب استاندارد خانگی کنید.

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که “خب، من می‌خوام وقتی باشگاه میرم یا برای پیاده‌روی از منزل خارج میشم یه بطری آب سالم همراه خودم داشته باشم”!… قطعا این خواسته‌ی شما بحق است، اما! آیا هنوز هم با وجود خطراتی که شما و محیط زیست را هنگام استفاده از بطری‌های پلاستیکی اصرار دارید از بطری‌های پلاستیکی در طولانی‌مدت استفاده کنید؟

راهکار جایگزین ما برای شما استفاده از بطری‌های سبک شیشه‌ای است که خوشبختانه این روزها هم به وفور یافت می‌شود و هم به وفور مورد استفاده‌ی کسانی قرار می‌گیرد که به سلامت جسم خود و پایداری محیط زیست‌شان اهمیت می‌دهند.

شما می‌توانید با خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی استاندارد، ضمن صرفه‌جویی از هزینه‌های سرسام‌آور خرید روزانه‌ی مقدار زیادی بطری پلاستیکی آب معدنی، همواره  و در تمام ساعات شبانه‌ روز، دسترسی آسان به آب آشامیدنی سالم و تصفیه شده داشته باشید.

برای مشاوره و خرید دستگاه‌های استاندارد و پیشرفته‌ی تصفیه آب خانگی ZZ می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی که در همین سایت در دسترس شما عزیزان قرار گرفته است، مستقیما با خود ما یا نمایندگان ما در سراسر کشور تماس گرفته و از مشورت و خدمات ما بهره‌مند شوید.

با آرزوی سلامتی برای شما و عزیزان‌تان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *