بهداشت آب, تصفیه آب, مقالات

خطرات وجود میکروپلاستیک‌ در آب آشامیدنی

میکروپلاستیک‌ها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های زیست‌محیطی انسان مدرن محسوب می‌شوند. میکروپلاستیک‌ها، که توانایی آلوده کردن غذا، آب و هوا را نیز دارند، راه خود را در تمام مناطق جهان باز کرده و خود را به عنوان خطری جدی برای هر هر موجود زنده‌ای که از آب و هوا و غذا استفاده می‌کند مطرح کرده‌اند. با مصرف رو به افزایش پلاستیک در جهان، آب‌های آزاد و منابع آبی انسان‌ها و دیگر موجودات نیز بیش از پیش قربانی خطرات مهلک میکروپلاستیک‌ها قرار گرفته‌اند. با این وجود باید اعلام کرد که طی دهه‌های اخیر، خوشبختانه با پیشرفت‌هایی که در صنعت فیلتراسیون و تصفیه آب صورت گرفته است، انسان توانایی حذف خطر وجود میکروپلاستیک‌ها از آب نوشیدنی را یافته است. در ادامه می‌توانید با ما همراه شوید تا با هم درباره‌ی چیستیِ میکروپلاستیک‌ها، راه‌های نفوذ آن‌ها به آب‌های زیرزمینی و ترفندهای علمی حذف آن‌ها از آب نوشیدنی مطالب مفیدی را مرور کنیم.

میکروپلاستیک‌ها چیستند؟

میکروپلاستیک‌ها در واقع ذرات پلاستیک کوچک‌تر از پنج میلیمیتر و بزرگ‌تر از صد نانومتر (یک ده‌هزارم میلیمرت) را می‌گویند. این ذرات از طریق فروپاشی تدریجی ساختار محصولاتی دارای مواد پلاستیکی موجود در جهان به وجود می‌آیند. از برخی از شایع‌ترین این محصولات می‌توان لباس‌های مصنوعی، لوازم آرایشی، لاستیک‌ها، کیسه‌های چای و رنگ را نام برد. برخی از نوشیدنی‌ها و غذاها نیز قربانی مستقیم آلودگی‌های حاصل از میکروپلاستیک‌ها به شمار می‌روند. از میان آن‌ها می‌توان به میوه‌ها و سبزیجات، ماهی و بطری‌های آب معدنی اشاره کرد. پلاستیک، شایع‌ترین و رایج‌ترین زباله‌ی موجود در آب اقیانوس‌ها و جزایر بزرگ است و از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌توان به طولانی بودن مدت زمان بازیافت طبیعی‌اش اشاره کرد. بیش‌تر پلاسیک‌ها اصلا به صورت طبیعی بازیافت نمی‌شوند، بلکه در طول زمان دچار فروپاشی شده و بصورت ذرات خطرناک میکروپلاستیک وارد طبیعت می‌شوند. این موضوع می‌تواند تهدیدی جدی برای جان موجودات روی زمین باشد، زیرا این ذرات به سادگی از بدن موجودات خارج نخواهند شد.

میکروپلاستیک‌ها چطور وارد آب می‌شوند؟

پنج راه شایع که از طریق آن‌ها میکروپلاستیک‌ها به منابع آب نفوذ می‌کنند را می‌توان این‌طور نام برد: روان‌آب سطحی، پسابِ فاضلاب، بازیافت غیراصولی محصولات پلاستیکی، رسوب اتمسفری و استفاده از پلاستیک بعنوان ظرف نگهداری آب (مانند بطری‌های آب معدنی). روان‌آبِ سطحی و پسابِ فاضلاب بزرگ‌ترین دلایل نفوذ آلودگی‌های میکروپلاستیکی در منابع آب ایالات متحده به شمار می‌روند. به دلیل این که پلاستیک قابل بازیافت طبیعی نیست و تنها در طول زمان دچار فروپاشی و تبدیل به ذرات ریز و ریزتر می‌شود، وقتی که به اندازه‌ی کافی دچار فروپاشی شده و به میکروپلاستیک تبدیل شود، می‌تواند از طریق نفوذ به خاک وارد منابع آب زیرزمینی شود.

آیا میکروپلاستیک‌ها خطرناک‌ هستند؟

قطعا! میکروپلاستیک‌ها هم برای بدن موجودات زنده مثل خودمان و هم برای کلیت محیط زیست بسیار خطرناک‌اند. بسته به جنس و مواد ترکیب‌شده در تولید پلاستیک، محصولات پلاستیکی می‌توانند از صدها سال و تا مواردی هزاران سال بدون بازیافت در طبیعت باقی بمانند. امروزه میکروپلاستیک‌ها راه خود را به تمام نقاط جهان باز کرده‌اند، حتی مکان‌هایی که انسان در آن زندگی نمی‌کند! در سال 2022 دانشمندان برای اولین بار ذرات میکروپلاستیک را در برفی که به تازگی در قطب جنوب باریده بود کشف کردند! با توجه به قدرت نفوذ بالایی که این ذرات دارند، به احتمال زیاد تا امروز راه خود را به بدن شما هم باز کرده‌اند!

تاثیرات مخرب میکروپلاستیک‌ها بر بدن

مطالعات بزرگ جهانی نشان داده است که میکروپلاستیک‌ها موجب صدمه زدن به سلول‌ها شده و بدن را مجبور به واکنش‌های ایمنی و التهابی می‌کند. این ذرات هم‌چنین می‌توانند باعث بروز عوارضی هم‌چون چاقی، اختلال در تولید مثل و افزایش خطر ابتلا به سرطان شوند. این عوارض می‌توانند تنها از طریق راه‌های ساده‌ای مانند مصرف غذا، نوشیدن آب و تنفس هوا به وجود بیایند! تاثیر میکروپلاستیک‌ها بر بدن پدیده‌ای نسبتا جدید محسوب می‌شود، بنابراین این که از نظر علمی چگونه این ذرات باعث این همه آسیب به بدن می‌شوند کاملا مشخص نیست. محققان در حال حاضر بیشترِ تمرکز خود را معطوف به بررسی تاثیرات بلندمدت مصرف میکروپلاستیک بر بدن کرده‌اند. با این وجود کماکان فیلتراسیون و تصفیه آب آشامیدنی به منظور جلوگیری از ورود میکروپلاستیک‌ها به آب آشامیدنی یکی از مهم‌ترین توصیه‌هایی است که باید بسیار جدی گرفته شود. تصفیه آب خانگی و آشامیدنی می‌تواند تا مقدار زیادی جلوی ورود ذرات میکروپلاستیک به بدن را گرفته و موجب افزایش سلامتی بدن شود.

آیا میکروپلاستیک‌ها در بطری‌های آب معدنی هم هستند؟

میکروپلاستیک‌ها در بیش از نود درصد نمونه‌های آزمایش‌ شده‌ی برندهای مختلف آب معدنی پیدا شده‌اند! در یکی از این آزمایش‌ها در پنسیلوانیا مشخص شد که آب بطری‌شده حاوی مقدار زیادی میکروپلاستیک در حد هشدار بوده است! در این مطالعه و در مطالعات مشابه، مشخص شد که بطور میانگین در هر لیتر آب معدنی با بطری پلاستیکی حدود 235 ذره‌ی پلاستیک وجود دارد! اما این آمار بطور میانگین است، در یکی از برند‌های مترفه‌ی آزمایش شده، بیش از ده هزار ذره‌ی پلاستیک در یک لیتر آب کشف شد! پس از انتشار این مطالعه، سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که از این پس روی استانداردهای پیشین خود در صنعت آب‌های بطری‌شده بازنگری جدی و فوری خواهد کرد.

چگونه میکروپلاستیک‌ها را از آب آشامیدنی خود حذف کنیم؟

بهترین، علمی‌ترین، به‌صرفه‌ترین و عملی‌ترین راه برای حذف میکروپلاستیک‌ها از آب آشامیدنی خود و خانواده‌تان، استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب و فیلتراسیون خانگی می‌باشد. ذرات میکروپلاستیک اندازه‌ای بین صد نانومتر تا پنج میلیمتر دارند، بنابراین فیلترهایی باید در مقابل آن‌ها استفاده شود که توانایی جلوگیری از خروج ذراتی به این کوچکی را داشته باشد. خوشبختانه سیستم‌های تصفیه آب بر پایه‌ی تکنولوژی اُسمز معکوس که رایج‌ترین سیستم‌های صنعت تصفیه آب خانگی محسوب می‌شوند توانایی این کار را دارند. پس با استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب خانگی می‌توانید سلامت خود و عزیزان‌تان را در برابر آلودگی‌های حاصل از وجود ذرات میکروپلاستیک در آب آشامیدنی تامین کنید.

آیا دستگاه تصفیه آب خانگی ZZ قابلیت حذف میکروپلاستیک‌ها را دارند؟

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی شرکت ZZ بر پایه‌ی به‌روزترین تکنولوژی‌‌های صنعت تصفیه آب خانگی جهان ساخته شده و با استفاده از سیستم اسمز معکوس و فیلتراسیون پنج مرحله‌ای، ابزار قدرت‌مند و مطمئنی برای تصفیه و فیلتراسیون آب آشامیدنی از ذرات خطرناک میکروپلاستیک موجود در آب می‌شوند. این دستگاه‌ها علاوه بر حذف ذرات میکروپلاستیک، توانایی حذف و فیلتر کردن دیگر آلودگی‌های شایع در آب مانند انگل‌ها، ویروس‌ها، باکتری‌ها و انواع رسوبات را دارند. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیش‌تر با محصولات ما یا تماس با نزدیک‌ترین نمایندگی ZZ به خودتان، با بخش‌های محصولات یا نمایندگان در همین سایت مراجعه فرمایید.

 

با آرزوی سلامتی شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *