کشور هند بیشترین تعداد بیمار مبتلا به کرونا را در آسیا دارد و در رنکینگ جهانی رتبه بندی این ویروس در جایگاه سوم قرار دارد. برخلاف تلاش‌های دولت و اقدامات‌ پیشگیرانه مردم از قبیل رعایت فاصله‌‌ی اجتماعی و قرنطینه، استفاده از تجهیزات پزشکی همچون ماسک و شیلد هر روز آمار مبتلایان به ویروس کرونا افزایش می‌یابد. با توجه به نبود واکسن یا دارو حداقل تا تا سه یا شش ماه آینده هم‌چنان موارد پیشگیری و البته تقویت سیستم ایمنی بدن ادامه دارد.

مطالعات اخیر دانشمندان ثابت کرده است که یکی از بهترین راه‌های مقابله با کرونا تقویت سیستم ایمنی بدن است. بعضی از راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن مصرف ویتامین‌ و رژیم غذایی سالم است و البته که توجه به رعابت بهداشت فردی و محیطی را نیز نباید از خاطر برد.

سالم بودن آب آشامیدنی از جمله مواردی است که مردم بیشماری را در سرتاسر جهان درگیر کرده و سالانه تحقیقات بسیاری در این زمینه در گوشه و کنار دنیا اتفاق می‌افتد. اما اینکه واقعا آب آشامیدنی سالم چه ویژگی‌های باید داشته باشد ممکن است سوال بسیاری باشد، چراکه یکی از با اهمیت‌ترین مسایل روزمره به شمار می‌رود. در اهمیت آب نوشیدنی هرچه نوشته شود از اهمیت موضوع نمی‌کاهد. تنها نگاهی به مصرف روزانه‌ی آب در زندگی هر فرد، اهمیت و جایگاه این مایع ستودنی که پس از گذشت بیست قرن از حیات انسان هنوز جایگزینی برای این نعمت خداوندی نیافته است، می‌تواند نگاه و دیدگاه هرفردی را تغییر دهد.

مطالعه کنید:  چه نیازی به تصفیه آب شهری است ؟

 

طبق گزارش بانک جهانی ۲۱ درصد از بیماری‌های واگیردار در هند به دلیل ناسالم بودن آب آشامیدنی است. طبق آمار سازمان بهداشت جهانی استفاده و نوشیدن آب سالم یکی از راه‌های محافظت از سلامت بدن انسان در شیوع بیماری‌های واگیردار از جمله کرونا است. همچنین تحقیقات نشان داده است که ویروس کرونا در آب و فاضلاب زنده می‌ماند، به همین علت اطلاع داشتن از سلامت آب آشامیدنی خانه و مراکز درمانی، از انتقال ویروس جلوگیری می‌کند.

دستگاه‌های تصفیه‌ی آب RO و UV دار عملکرد مناسبی دارند. در این میان مانند هروسیله‌ای دیگر نگهداری از آن نیز تاثیر فراوانی در عملکرد آن برای از بین بردن باکتری و آلودگی دارد که از جایگاه تعویض به موقع فیلترها خبر می‌دهد. در ادامه چندی از مواردی که تاثیر فراوانی در آب آشامیدنی دارد را بررسی می‌کنیم.

هیدراته بودن: سیستم ایمنی بدن وابسته به مواد مغدی موجود در خون است که بیشتر از آب تامین می‌شود و اگر آب کافی نوشیده نشود، انتقال مواد مغذی به بدن به درستی انجام نمی‌شود. هیدراته بودن یکی از راه‌های مقابله با بیماری و ویروس‌هاست.

کم آبی : موجب سردرد، مشکلات گوارشی و تنش‌های عضلانی می‌شود و به همین علت است که متخصصان بهداشتی خوردن روزانه ۸ لیوان آب را توصیه می‌کنند.

در هند سالانه بیش‌تر از ۳۷ میلیون‌ نفر دچار بیماری‌های ناشی از مسمومیت آب می‌شوند و در این کشور سالانه ۱.۵ میلون کودک به دلیل همین مسمومیت‌های آبی از دست می‌روند. آب آشامیدنی خالص می‌تواند از انتقال میکروب‌های بیماری‌زا جلوگیری کند. در شرایط همه‌گیری کووید-۱۹ بیمارستان‌ها یکی از کانون‌های انتقال ویروس کرونا بوده و به همین دلیل باید اقدامات پیشگیرانه صورت پذیرد. بنابراین جلوگیری از مسمومیت‌ آب‌ها و دوری از کانون ویروس کرونا بسیار مهم است. دستگاه‌های تصفیه‌ی آب با سیستم RO و UV می‌تواند آلودگی‌هایی به اندازه‌ي ۰/۰۰۲ میکرون را از بین ببرد.

مواد معدنی تقویت کننده‌ی ایمنی بدن 

مواد معدنی همچون مس، روی و آهن برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مهم است. دستگاه‌های تصفیه‌ی آب که از مواد معدنی استفاده می‌کنند نه تنها به آب آشامیدنی طعم می‌بخشند بلکه مواد ضروری را که در طی فرآیند تصفیه‌ی RO از بین می‌رود،به آب بازمی‌گرداند.

 

healthy water

نوشیدن آب سالم و تمیز برای سلامتی بسیار اهمیت دارد

مثل هروسیله‌ای که برای کمک به انسان‌ها ساخته شده است، دستگاه‌های تصفیه‌ی آب هم برای کمک به سلامت انسان ساخته شده است و احتیاج به نگهداری منظم دارد. تعویض به موقع فیلترها و نگهداری در شرایط مناسب به سالم ماندن آب کمک شایانی می‌کند.

 

گردآورنده:  نگین فعلی
مترجم:  سما شعبانپور