وقتی که برای از دست دادن وزن اضافه‌ای که روزی به راحتی و کیلو کیلو به دست آورده‌اید تلاش می‌کنید، سخت‌ترین قسمت کار زمانی است که به آب کردن چربی‌های شکم می‌رسید. کمبود تحرک، مسائل مربوط به تغذیه‌ی ناسالم، نفخ و مشکلات هورمونی رایج‌ترین دلایل ایجاد چربی‌های شکمی هستند. گرچه درمورد مشکلات هورمونی کار زیادی از دست خودتان ساخته نیست، اما با نوشیدن آب می‌توانید در اندازه‌های متفاوت با دیگر مشکلاتی که در بالا ذکر شد و باعث اضافه وزن می‌شوند مبارزه کنید. نوشیدن آب تمیز و تصفیه شده فایده‌های بسیاری دارد که خیلی مردم از وجود آن‌ها آگاه نیستند. حالا، اگر شما هم با آب کردن چربی‌های شکم دست و پنجه نرم می‌کنید، این مقاله را از دست ندهید. با ما همراه باشید تا ببینید چگونه با نوشیدن آب می‌توان روند چربی‌سوزی را بهبود بخشید.

آیا نیازی به آب کردن چربی‌های شکم هست؟

مهم‌ترین پرسشی که در این زمینه وجود دارد این است که آیا شما اصلا نیازی به آب کردن چربی دارید؟ و اگر جواب مثبت است، روزانه چه مقدار کالری باید بسوزانید؟ برای خانم‌ها با دور کمر حدود 88 سانتی‌متر و بیشتر، پاسخ مثبت است. شما نیاز به کاهش مقدار چربی‌های شکمی دارید. اما برای مردان این عدد بیشتر بوده و با دور کمر حدود 100 سانتی‌متر، باید به اطلاع‌تان رساند که باید به فکر سوزاندن کالری‌های بیشتری باشید. چربی شکم نشان می‌دهد که سطح چربی احشایی در بدن بالاست، به‌طوری که اندام‌های شکمی را پر کرده است. چربی احشایی خطرناک بوده و منجر به یبماری‌های قلبی-عروقی، دیابت و حتی گاهی سرطان روده می‌شود. میزان چربی احشایی به آسانی با نوشیدن آب، تمرین ورزشی درست و تغذیه مناسب کاهش پیدا می‌کند.

 

نوشیدن آب چگونه باعث آب شدن چربی شکم می‌شود؟

در ادامه چند دلیل برای اثبات این ادعا مطرح می‌کنیم:

نوشیدن آب کالری بیشتری می‌سوزاند

هرچه میزان سوزاندن کالری بیشتر شود، کم کردن وزن اضافی هم آسان‌تر می‌شود. نوشیدن آب، به‌طور موقت میزان مصرف انرژی در زمان استراحت را افزایش می‌دهد. یعنی بدن در زمان استراحت هم در حال مصرف کالری است و نوشیدن آب میزان این مصرف را بالا می‌برد. در واقع، شما نیاز دارید که آب خنک بنوشید تا فایده‌های کالری سوزی را افزایش دهید. دلیل‌اش هم اسن است که بدن شما با مصرف انرژی برای گرم کردن آب سردی که نوشیده‌اید، کالری بیشتری مصرف می‌کند.

 نوشیدن آب به دفع مواد زائد کمک می‌کند

وقتی که بدن شما از کم آبی رنج می‌برد و به‌اصطلاح خشک شده است، برای کاهش وزن با مشکل روبرو می‌شود. آب به کلیه‌های شما کمک می‌کند تا سموم و مواد زائد را تصفیه کرده و در نتیجه تنها مواد مغذی ضروری را به بدن برساند. اگر بدن کم آب شود، کلیه‌ها مایعات را نگاه می‌دارند و این عمل در نتیجه منجر به یبوست می‌شود. نوشیدن آب و بدن را در حالت پرآب قرار دادن به جریان صحیح دفع مواد زائد یاری رسانده و مانع از بروز یبوست می‌شود. علاوه بر این، نوشیدن آب به درمان مشکلات گوارشی هم‌چون سوءهاضمه یا اسهال نیز کمک می‌کند.

کاهش کالری دریافتی

نوشیدن نوشابه، کافئین، چای و آب‌میوه باعث انباشت کالری در بدن می‌شود که خود یکی از دلایل اساسی شکل‌گیری چربی‌های شکم است. به‌جای اتکاء به این نوشیدنی‌های پرکالری، مقدار زیادی آب نوشیده و بدن خود را همان‌طور که در بالا گفته شد پرآب نگاه دارید. حتی نوشیدن چای‌های گیاهی و دم‌نوش‌ها نیز نمی‌توانند به صورت طولانی‌مدت به کاهش وزن کمک کنند. تنها راه کاهش وزن و سر وزن ماندن نوشیدن مقدار زیادی آب در طول شبانه‌روز است. (اما یادتان باشد بیش‌از حد هم آب ننوشید، زیرا نوشیدن بیش از اندازه‌ی آب، باعث خستگی کلیه‌ها و آسیب رساندن به آن‌ها می‌شود)

آب چربی‌سوز است

بدن شما هنگاهی که خشک شده، قادر به دگرگون کردن چربی‌های انباشته شده، از طریق متابولیزم صحیح نمی‌باشد. چربی‌سوزی زمانی رخ می‌دهد که مولکول‌های آب برای تولید گلیسیرین و اسید‌های چرب با چربی‌های انباشه‌شده وارد فعل و انفال می‌شوند. نوشیدن آب برای سوزاندن و پاک کردن چربی‌ها از بدن شما ضروری است.

 

مترجم : فرشاد پیرهادی
منبع:  Kent