آب مایه حیات است و چرخه آن در طبیعت همواره جریان دارد . شاید بتوان از اندوخته چربی و پروتئین بدن برای تامین انرژی چند روزی را بدون غذا طی کرد‌، اما هرگز نمی توان بدون مصرف آب سالم و بهداشتی حیات و سلامت را حتی برای چند روز تضمین کرد. امروزه با علم به نیاز حیاتی بدن به آب آشامیدنی سالم ، برای تضمین کیفیت آب مصرفی ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی و دستگاه تصفیه آب خانگی در زندگی انسان بیشتر از همیشه به چشم می خورد.

 

آب تصفیه شده سالم ، جهان سالم

آب تصفیه شده سالم ، جهان سالم

 

مطالعه کنید:  چه نیازی به تصفیه آب شهری است ؟

 

متاسفانه با رشد جمعیت و آلودگی آب های زیرزمینی در کلان شهر ها و شهرهای صنعتی ، کیفیت آب شرب هر روز نازل تر شده و به نظر می رسد استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی ضروری تر از گذشته باشد. در این مقاله سعی داریم نحوه عملکرد یک مدل از محصولات ZZ با نام دستگاه تصفیه آب RO را مورد بررسی قرار دهیم .

اسمز معکوس Reverse Osmosis چیست ؟

RO علامت اختصاری کلمه Reverse Osmosis به مفهوم اسمز معکوس ، کاربرد بسیار وسیعی در دستگاه تصفیه آب خانگی دارد. در روش مدرن تصفیه آب اسمز معکوس ، پروسه تصفیه آب بر مبنای فشار صورت می گیرد که از چند دهه پیش در دنیا مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است. عملکرد دستگاه تصفیه آب RO نسبت به سایر سیستمهای تصفیه آب دیگر بهتر است زیرا ضمن پاکسازی آلاینده های محلول در آب ، آن را باکتری زدایی نیز می کند .

در واقع آب پس از عبور از فیلترهای پیش تصفیه در پمپ Ro که با ولتاژ 24 VDC کار می کند و تا 115 Psi قابلیت افزایش فشار را دارد جریان پیدا می کند . این افزایش فشار برای ورود آب به فیلتر ممبران ضروری است چرا که در غیر اینصورت کیفیت آب خروجی کاهش یافته و ظرفیت منبع ذخیره نیز به کندی پر می شود . در واقع بطور کل می توان گفت که تصفیه آب اسمز معکوس ، در یک روند پرفشار پس از عبور از فیلترهای مختلف با جداسازی ناخالصی ها آب را تصفیه کرده و پروسه ضد عفونی آب را انجام می دهد.

 

فیلتر ممبران فیلتر اصلی دستگاه تصفیه آب
فیلتر آب ممبران چگونه کار می کند ؟

چهارمین فیلتر آب در دستگاه تصفیه آب   Ro ، فیلتر آب ممبران نامیده می شود . به عبارتی پس از فیلتر الیافی ، فیلتر کرین گرانول اکتیو و فیلتر کربن جامد ، فیلتر محافظ ممبران قرار دارد که قلب تپنده دستگاه تصفیه آب Ro است و عمری حدود یک و نیم تا دو سال دارد.

فیلتر تصفیه آب ممبران ، دستگاه تصفیه آب Ro را به یک دستگاه تصفیه آب خانگی ایده آل تبدیل می کند زیرا غلظت آب آشامیدنی همراه با املاح معدنی و نمک های آن روی غشای ممبران به سطح استاندارد رسیده و از خروج سایر آلاینده هایی که غلظت آب را تحت تاثیر قرار میدهند جلوگیری می کند. این فیلتر اصلی ترین فیلتر دستگاه تصفیه آب Ro بوده و بیشترین نقش که همان اسمز معکوس است به عهده این فیلتر می باشد.

فیلتر ممبران چند لایه غشا بسیار نازک کامپوزیتی دارد که حدود 0.0001 میلی متر یا میکرون است . قضای متخلخل این غشا و روزنه های آن تنها برای عبور مولکول آب ساخته شده و آلاینده ها و ناخالصی های دیگر مانند انواع باکتری و قارچ ، انواع میکروب ها ، نیترات ها و همچنین ذرات گچ و آهک نمی توانند از این روزنه ها رد شوند و بطور مستقیم وارد فاضلاب می شوند . البته ممکن است برخی ویروس ها و نیز آلاینده های شیمیایی که حجم مولکولی آنها کمتر از آب است بتوانند از این فیلتر عبور کنند که برای تصفیه آنها نیز در دستگاه تصفیه آب Ro فیلترهای دیگری طراحی و تعبیه شده اند که هر یک نقش خاصی به عهده دارد.

 

چرا در دستگاه تصفیه آب Ro به منبع ذخیره آب نیاز داریم ؟

از آنجا که پروسه اسمز معکوس با فیلترینگ ممبران کاری بسیار حساس و دقیق اما زمان بر است و تنها در طی یک ساعت عملکرد این دستگاه تصفیه آب خانگی تنها به حدود 7.5 لیتر آب شیرین تصفیه شده تهیه می شود ، اگر در دستگاه تصفیه آب Ro منبع ذخیره آب وجود نداشته باشد عملا دستگاه قابل استفاده نخواهد بود . بنابراین وجود منبع در دستگاه تصفیه آب Ro برای ذخیره سازی حجم مناسب آب برای هر بار برداشت کاملا ضروری است . از دیگر مزایای وجود منبع ذخیره در دستگاه تصفیه آب Ro  ، ذخیره سازی و در دسترس بودن حجم آب حتی در موارد قطعی آب و برق و همچنین بالا بردن فشار آب خروجی از شیر تصفیه آب نسبت به سایر دستگاه هایی است که فاقد مخزن می باشند.

 

فیلترهای پست کربن و مینرال چگونه کار می کنند ؟

در انواع مدل های دستگاه تصفیه آب خانگی و صنعتی ، از فیلتر آب کربن اکتیو برای از بین بردن آلاینده ها و ناخالصی ها استفاده می شود. فیلتر پست کربن که وجود آن در دستگاه تصفیه آب Ro ضروری است ،  یک محفظه باریک پلاستیکی دارد که داخل آن از کربن پودری فعال پر شده است . هر چقدر کیفیت این کربن پودری بالاتر باشد میزان جذب آلاینده ها نیز بهتر خواهد بود . نقش این فیلتر در دستگاه تصفیه آب Ro ، تصفیه نهایی آبی است که از منبع ذخیره خارج می شود و با حذف آلاینده و ناخالصی هایی که احتمال دارد در پروسه تا این مرحله باقی مانده باشند آن را تصفیه می کند و همچنین بو و طعم نامطبوعی که ممکن است در اثر باقی ماندن آب در منبع ایجاد شده باشد را برطرف کرده و کیفیت آب را بهبود می بخشد .

وظیفه فیلتر پست کربن در دستگاه تصفیه آب Ro پس از فیلتر ممبران شروع شده و عمر مفید این فیلتر در دستگاه یک سال است.

فیلتر آب مینرال یا فیلتر معدنی ساز نیز در دستگاه تصفیه آب Ro یکی از مهمترین فیلترها به شمار می رود که مانند فیلتر پست کرین در مرحله آخر و پیش از ورود آب به شیر نقش افزودن مواد معدنی مانند کلسیم ، منیزیم ، سدیم و بی کربنات به آب تصفیه شده را دارد تا میزان سختی آب برای سلامت بدن انسان را به استاندارد خود یعنی زیر عدد 100 برساند .

 

نویسنده:  رضا ذره پرور