نصب دستگاه‌های تصفیه آب امروزه یک نیاز اساسی برای هر خانه‌ای محسوب می‌شود. دستگاه تصفیه آب به شما اطمینان می‌دهد که آب نوشیدنی پاک و سالم به مقدار لازم در اختیارتان قرار گرفته و از بیماری‌های مربوط به آب نوشیدنی در امان خواهید ماند. فرایندهای مختلفی برای تصفیه نمودن آب وجود دارد، از جمله روش اسمز معکوس (RO)، اولترا فیلتراسیون (UF) و ضدعفونی به‌روش ماورا بنفش (UV) که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت. به‌منظور تهیه‌ی دستگاه تصفیه آب، شما نیاز دارید بر اساس کیفیت آب در دسترس خود دست به انتخاب بزنید. گرچه درصورت بروز هرگونه مشکلی همیشه می‌توان با متخصصان این دستگاه‌ها تماس گرفت، اما بد نیست نگاهی گذرا داشته باشیم به چگونگی سیستم عملکرد این دستگاه‌ها.

اسمز معکوس

سیستم اسمز معکوس دارای ساز و کار فیلتراسیون ساده‌ای برای تصفیه آب می‌باشد. سیستم فیلتراسیون شامل عبور دادن آب یا سایر مایعات به یک ممبران نیمه‌تراوا می‌باشد. ممبران مانع از عبور مواد آلوده‌کننده‌ی محلول در آب می‌شود. درطول این فرایند هر نوع آلاینده‌ای از جمله یون‌ها، آفت‌کش‌ها، میکروارگانسیم‌ها یا همان موجودات ریز ذره‌بینی و سایر مواد شیمیایی حل شده در آب جدا می‌شوند. این فرایند را می‌توان یکی از موثرترین ترین فرایندهای تصفیه آب به‌ حساب آورد. نمک‌زدایی فرایند جداسازی نمک از آب دریا می‌باشد. بسیاری از واحدهای تصفیه‌سازی آب شروع به استفاده از شگرد اسمز معکوس به‌منظور مقابله با بسیاری از مسائل مربوط به آلودگی آب نموده‌اند.

سیستم اسمز معکوس از اجزاء گوناگونی تشکیل می‌شود. کارکرد‌های هرکدام از این اجزاء که هریک جزء لاینفک سیستم محسوب می‌شوند را در ادامه بررسی می‌کنیم:

فیلترهای اولیه

آب در خط لوله آب سرد جریان یافته و وارد فیلترهای اولیه‌ی اسمز معکوس می‌شود. برخی از رایج‌ترین فیلتر‌های اولیه، فیلترهای کربنی و رسوب‌گذار هستند. این فیلترها باعث جداسازی آلودگی، کلر و سایر رسوب‌های موجود در آب شده و موجب حفاظت از ممبران‌ها در برابر آسیب می‌شوند.

ممبران اسمز معکوس

ممبران اسمز معکوس یک قطعه مهم و اساسی در این سیستم محسوب می‌شود. هدف از به کار بردن ممبران جداسازی هر نوع آلاینده در آب می‌باشد. پس از این مرحله از تصفیه‌سازی، آب وارد مخزن ذخیره می‌شود.

مخزن ذخیره

همان‌طور که از نام‌اش پیداست، این مخزن حاوی آب تصفیه‌شده‌ی حاصل از فرایند مرحله قبلی می‌باشد. ظرفیت ذخیره‌سازی در دستگاه‌های مختلف، متفاوت می‌باشد. به همین دلیل نیاز است پیش از انتخاب و خرید دستگاه تصفیه آب به این نکته توجه فرمایید.

پست فیلترها

پیش از این که آب ذخیره‌ شده در مخزن ذخیره‌سازی از شیر خارج شود، وارد پست فیلترهای نهایی می‌شود. این فیلتر، در واقع یک فیلتر کربن می‌باشد. فیلترهای کربن باعث از بین بردن بوی بد آب شده و هم‌چنین مزه‌ی آبی که می‌نوشید را بهبود می‌بخشند.

خط فاضلاب

این لوله دراصل به‌منظور خالی کردن گندآب شامل کثافت و سایر آلاینده‌های موجود در آب  نصب شده است.

ضدعفونی ماورا بنفش

سیستم ضدعفونی ماورا بنفش معمولا از یک لامپ ماورا بنفش سود می‌برد. این لامپ موجب تولید آب پاک و سالم می‌شود. نور ماورا بنفش در این فرایند یک نور فشار قوی محسوب شده که هم‌چنین با نام  UV-C  یا UV میکروب‌کشی شناخته می‌شود. اشعه‌های یو وی سی، به پیکر موجودات بیماری‌زا وارد شده و آن‌ها را از کار می‌اندازند. این اشعه‌ها DNA موجودات بیماری‌زا را تعدیل کرده و از این طریق مانع تکثیر آن‌ها می‌شوند. این اشعات توانایی نابودی 99.9 درصد میکروارگانسیم‌ها را دارند.

برخلاف ضدعفونی شیمیایی، میکروارگانسیم‌های مضر قادر به توسعه‌ی هیچ‌گونه روش مقاومت در برابر مکانیسم نور ماورا بنفش را نخواهند داشت. فرایند پیش از تصفیه، بهره‌وری تصفیه‌‌سازی را به بالاترین حد ممکن می‌رساند. آب در طول فاز پیش تصفیه‌ از فیلترهای رسوب‌گذار و کربن عبور می‌کند. فیلترهای رسوب‌گذار باعث جداسازی گل و لای شده و فیلترهای کربن ناخالصی‌های آلی موجود در آب را برطرف می‌کنند.

اولترا فیلتراسیون

فرایند اولترا فیلتراسیون از فشار ایستایی برای فشار آوردن به آّب در برابر یک ممبران نیمه‌تراوا استفاده می‌کند. این ممبران نیمه‌تراوا قادر به از بین بردن باکتری و میکروارگانیسم‌های مختلف و همچنین بوی بد آب می‌باشد. اولترا فیلتراسیون تفاوت چندانی با اسمز معکوس، میکروفیلتراسیون یا نانو فیلتراسیون ندارد، مگر در اندازه‌ی مولکول‌هایی که قادر به جذب آن‌هاست. سیستم اولترافیلتراسیون کلوئید، باکتری، موجودات بیماری‌زا و باقی مولکول‌هایی که بزرگ‌تر از منافذ تعبیه شده در ممبران نیمه‌تراوا باشند را از بین خواهد برد.

سخن پایانی

دستگاه‌های تصفیه آب برندهای مشهور از ترکیب روش‌های تصفیه برای انواع مختلف آلاینده‌ها سود برده و آب مناسب برای مصارف گوناگون را در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند.

 

مترجم : فرشاد پیرهادی
منبع:  Kent