فشار خون بالا مسئله‌ی مرسوم این روز‌های دنیای سلامت است و نیازی به معرفی هم ندارد. جوانان از سن بیست‌وپنج سالگی در خطر ابتلا به فشار خون بالا قرار می‌گیرند. این بیماری که به قاتل خاموش شهرت پیدا کرده، حالا یکی از دلایل اصلی مرگ زودرس در جوامع مختلف محسوب می‌شود. کشور ایران نیز یکی از کشورهای درگیر با این بیماری خطرناک است. در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم و رعایت تعداد محدودی روش‌های مربوط به حوزه‌ی سلامت و بهداشت فردی، می‌تواند در بهبود وضعیت فشار خون و در امان ماندن از عواقب درگیری با این بیماری که تهدیدی جدی برای جان میلیاردها نفر محسوب می‌شود، کمک کننده باشد. اگر شما هم به دنبال راه‌هایی جز وابستگی به قرص‌های رنگارنگ هستید، با ما در این مقاله همراه شوید.

آیا کم آبی بدن روی فشار خون تاثیر می‌گذارد؟

بدن افرادی که مقدار کمی آب در سیستم اندام‌هایشان جاری است بیشتر از دیگران در معرض درگیری با فشار خون بالا قرار دارد. دلیل‌اش هم این است که هنگامی که سلول‌های بدن از کم آبی رنج می‌برند، اولین کاری که بدن می‌کند این است که فورا میزان انرژی مغز را کاهش می‌دهد. هنگام کم‌آبی بدن، مغز پیامی به غده هیپوفیز ارسال می‌کند تا ماده‌ای شیمیایی به نام واسوپرسین آزاد کند که وظیفه‌اش شکل دادن رگ‌های خونی است. در نتیجه، فشار خون در رگ‌ها افزایش یافته و منجر به عارضه‌ی فشار خون می‌شود.

نوشیدن آب فشار خون را کاهش می‌دهد؟

نوشیدن آب از دو طریق بر فشار خون بدن انسان تاثیر می‌گذارد: حفظ سدیم و جلوگیری از کم‌آبی بدن. وقتی که به میزان کافی و مورد نیاز بدن آب نمی‌نوشیم، سیستم بدن بطور خودکار برای تامین منبع آب ضروری، سدیم را ضبط می‌کند. علاوه بر این، هنگامی که بدن کم آب شده، مجبور می‌شود بستر برخی مویرگ‌ها را ببندد، و بدین وسیله فشار روی شریان‌ها و مویرگ‌ها افزایش می‌یابد. در نتیجه، فشار خون افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که گفته می‌شود یکی از راه‌های پایین نگاه داشتن میزان فشار خون، پرآب نگاه داشتن سیستم بدن با نوشیدن مقدار کافی آب می‌باشد.

بااین‌حال، برای تنظیم فشار خون و نگاه داشتن آن روی حد تعادل، نیاز به رعایت برخی بایدها و نبایدها دارید. برخی از آن‌ها را در ادامه مرور می‌کنیم:

1- طبق نیاز بدن خود آب به مقدار لازم بنوشید. قرار نیست حتما روزانه هشت لیوان آب آشامیدنی – نه کم‌تر و نه بیشتر- مصرف کنید. مقدار آبی که بدن شما در طول شبانه‌روز نیاز دارد به عوامل مختلفی وابسته است، از جمله وزن شما، شرایط آب و هوایی محل زندگی و سطح فعالیت‌های جسمی در طول شبانه‌روز.

2- از نوشیدن بی‌رویه و فراوان آب خودداری کنید زیرا بدن تنها مقدار محدودی از آب را جذب می‌کند. به‌ خاطر داشته باشید که بدن برای عادت کردن به سطح و میزان ورودی جدیدی که شما می‌خواهید به آن آب برسانید نیاز به زمان دارد. مصرف بیش‌تر از نیاز آب باعث خسته شدن کلیه‌ها و سیستم گوارش بر اثر فعالیت بیش‌ازحد می‌شود. عارضه‌هایی چون فشار خون بالا، دیابت و استرس نیز باعث کاهش توانایی کلیه‌ها می‌شوند.

3- اگر بر اثر تمرین و فعالیت‌های فیزیکی بالا، میزان آب زیادی را از طریق تعریق و تبخیر سطحی از دست می‌دهید، توصیه می‌شود میزان آب دریافتی بدن خود را با نوشیدن مقدار بیش‌تری آب افزایش دهید. برای برخوردار شدن از فواید کامل نوشیدن آب، بهتر است قبل، هنگام و پس از تمرین و فعالیت فیزیکی سنگین، سیستم بدن خود را خشک و کم‌آب نگاه نداشته و به میزان لازم آب بنوشید. می‌توانید با مربی یا پزشک خود مشورت نموده و از میزان آب مورد نیاز خود در هر مرحله از تمرین اطمینان حاصل کنید.

 

مترجم : فرشاد پیرهادی
منبع:  Kent