آب و سلامتی, مقالات

نوشیدن آب و تقویت موی سر

درمان ریزش مو با نوشیدن آب

آیا شما هم به دنبال طبیعی‌ترین و ارزان‌ترین روش برای کاهش ریزش موهای سرتان هستید؟ پس بیش‌تر و بیش‌تر آب بنوشید!

همه می‌دانند که نوشیدن آب سالم و تصفیه‌شده عملکرد مغز را بهبود بخشیده، به هضم غذا و کاهش وزن کمک کرده، کیفیت پوست صورت را ارتقا داده و سلامت کلیه‌ها را تضمین می‌کند. اما آیا می‌دانستید که نوشیدن آب سالم می‌تواند در حفظ سلامت موهای سرتان هم مفید واقع شود؟

مقدار زیادی از بدن ما را آب تشکیل داده است. چیزی حدود هفتاد درصد! پس طبیعی است که نوشیدن آب کافی در طول شبانه روز ضامن سلامت بوده و کم‌آبی و خشک شدن بدن باعث بیماری و عوارض بسیار خواهد شد. پوست و مو نیز یکی از بخش‌هایی است که سلامتش مستقیما با وجود یا عدم وجود آب کافی در بدن رابطه دارد. عدم نوشیدن آب به مقدار کافی منجر به عوارضی هم‌چون خشک شدن و شوره زدن پوست سر می‌شود. پس اگر شما هم به دنبال بهانه‌ای برای نوشیدن آب بیشتر هستید، ما با برشمردن فواید نوشیدن آب بیش‌تر، این بهانه را به شما خواهیم داد! با ما همراه باشید.

رابطه‌ی بین نوشیدن آب و سلامتی مو

ممکن است از خودتان بپرسید که آیا نوشیدن آب واقعا ممکن است که به کاهش ریزش مو و افزایش کیفیت آن کمک کند؟ خب، پاسخ ما به شما مثبت است!

نوشیدن آب به مقدار کافی و پرآب نگاه داشتن بدن، موجب شاداب و پرانرژی شدن فولیکول‌های مو شده و توان رشد ریشه‌های مو را افزایش می‌دهد. نوشیدن آب به مقدار کافی هم‌چنین از شکننده شدن مو، موخوره و نازک شدن مو جلوگیری می‌کند. این امر هم‌چنین باعث افزایش کیفیت پوست سر شده و به این ترتیب خطر بروز خشکی پوست سر، خارش و شوره را به حداقل می‌رساند. به طور کلی، روشی که از طریق آن آب موجب تغذیه و مرطوب شدن پوست می‌شود، باعث بازسازی پوست سر و رشته‌های مو می‌شود.

عدم نوشیدن آب کافی، بدن شما را از دسترسی داشتن به منابع مورد نیازش برای حفظ سلامت خود محروم می‌کند. آن مقدار منابعی که نیز در بدن باقی مانده، طبیعتا صرف عملکردهای حیاتی و ضروری بدن همچون سوخت و ساز، خون‌رسانی به اندام‌ها و دستگاه‌های حیاتی و هضم و دفع غذا می‌شود. وقتی به اندازه کافی آب در اختیار بدن نگذارید، بدن مجبور می‌شود بین پیش بردن عملکردهای حیاتی بدن که برای زنده ماندن شما ضروری است و آب‌رسانی به فولیکول‌های مو و پوست سر، قاعدتا اولی را انتخاب کند. این امر در طولانی مدت منجر به از دست رفتن سلامت پوست و موی شما خواهد شد و در این راه کسی مقصر نیست، جز خود شما!

سه دلیل برای رابطه‌ی نوشیدن آب و سلامت مو

 

یک. نوشیدن آب موها را سم‌زدایی می‌کند

یکی از دلایلی که باید طبق آن برای حفظ سلامت مو آب نوشید، این است که آب به بدن برای دفع سموم و مواد اضافه کمک می‌‌رساند. این امر در پوست سر و فولیکول‌های مو هم رخ داده و در نتیجه باعث افزایش رشد موها خواهد شد. تحت شرایط طبیعی و روزمره‌ای هم‌چون تابش مستقیم خورشید، مصرف مواد آرایشی بهداشتی و تعریق، پوست سر با چربی، عرق و مواد معدنی موجود در آب سنگین پوشیده می‌شود. نوشیدن آب به پوست سر این توان را می‌دهد تا بتواند از خود در مقابل این وضعیت مراقبت کرده و مواد اضافه و مضر موجود روی سطح خود را دفع کند. با این کار امکان رساندن مواد مورد نیاز موها به آن‌ها دوباره برقرار می‌شود و شما در طولانی مدت موهای شاداب‌تر و سالم‌تری خواهید داشت.

 

دو. نوشیدن آب از نازک شدن و ریزش مو جلوگیری می‌کند

طریقه‌ی دیگری که نوشیدن آب طبق آن می‌تواند از سلامت مو محافظت کند، جلوگیری از نازک شدن و ریزش آن است. نازکی و ریزش مو بخصوص در مردان معمولا به دلیل کمبود یا عدم رسیدن مواد معدنی، ویتامین‌ها و ریزمغذی‌های مورد نیاز پوست سر و موها رخ می‌دهد. این وضعیت می‌تواند در یک بازه‌ی زمانی یک یا چند ساله منجر به ریزش شدید موها شود. پوست سر به مقدار آب معینی برای تولید سلول‌های قوی و بادوام نیاز دارد تا بتواند همواره پوست سر را بازیابی و احیا کرده و آن را شاداب نگاه دارد. وقتی به اندازه کافی آب سالم و تصفیه نمی‌نوشید، پوست و موهای سرتان به مرور بی‌دوام، ضعیف و خشک می‌شود. دلیل آن هم مشخصا کمبود آب در بدن و انتخاب بدن مبنی بر ترجیح آب‌رسانی به اندام‌ها و دستگاه‌های حیاتی به‌جای پوست و موی سر می‌باشد. پس این هم دلیل دیگری است مبنی بر این که عدم نوشیدن آب به مقدار کافی در طول شبانه روز، منجر به از دست رفتن موهای شما خواهد شد! پس اگر موهای خود را دوست دارید، تا می‌توانید آب بنوشید!

سه. نوشیدن آب موجب ارتقای سلامت پوست سر می‌شود

به طور کلی باید به این موضوع اشاره کرد که تمام قسمت‌های بدن از سلول‌های زنده تشکیل شده و این سلول‌ها برای بقا و جایگزینی نیاز به آب دارند. پوست سر نیز از این قاعده مستثنی نبوده و برای حفظ شادابی و سلامت خود به آب کافی نیاز دارد. وقتی به مقدار کافی به پوست سر آب برسد (نه زیر دوش بلکه از طریق نوشیدن آب!) پوست هم برای تولید و تامین مواد مورد نیاز موها برای رشد و بقا به مشکل برنخواهد خورد. میزان رطوبت مو باید همواره در سطح معینی باشد. وقتی یه مقدار کافی آب نمی‌نوشید، تنظیم میزان رطوبت مو به هم می‌خورد و این وضعیت منجر به خشک شدن پوست سر، خارش، شوره و سایر عوارض مربوط به حوزه پوست و مو می‌شود. از سوی دیگر، مرطوب نگاه داشتن پوست سر از طریق نوشیدن آب، به توزیع متناسب و مساوی چربی و تضمین سلامت و دوام موها کمک می‌کند. مرطوب و شاداب نگاه داشتن پوست سر، همواره منجر به ارتقای سلامت مو و کاهش خطر ابتلا به عوارض مربوط به مو می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *