آب و سلامتی, مقالات

مضرات و فواید نوشیدن آب با غذا

غذا و آب نوشیدن

نوشیدن آب برای حفظ سلامتی انسان یک امر بسیاری حیاتی محسوب می‌شود. هفتاد درصد بدن ما را آب تشکیل داده و در صورت عدم نوشیدن آب کافی، تمام اندام‌های حیاتی ما به سرعت در معرض خطرات جدی قرار می‌گیرند. از آن‌جایی که قسمت اعظم خون ما را آب تشکیل داده، در صورت عدم نوشیدن آب کافی، فشار و غلظت خون بالا رفته و این امر ممکن است منجر به بروز سکته‌های مغزی و قلبی شود.

اما عده‌ای هستند که علی‌رغم دانستن فواید نوشیدن آب برای حفظ سلامتی انسان، در بعضی موارد انسان‌ها را از نوشیدن آن منع می‌کنند.

برای مثال همواره ادعا می‌شود که نوشیدن آب همراه با میل کردن غذا باعث جلوگیری از جذب مواد مغذی موجود در غذا می‌شود. حال می‌خواهیم بررسی کنیم که آیا این ادعا علمی است یا خیر.

نوشیدن آب فواید بسیاری برای بدن انسان دارد که بهبود کیفیت هضم و گوارش غذا تنها یکی از آن‌هاست. اما یکی از جاهایی که افراد را از نوشیدن آن محروم کرده‌اند هنگام میل کردن غذاست. برخی افراد ادعا می‌کنند که نوشیدن آب هنگام خوردن غذا از دریافت کامل مواد مغذی موجود در آن جلوگیری کرده و باعث نفخ و ورود مواد هضم‌نشده به سیستم بدن می‌شود. این افراد همچنین ادعا می‌کنند که نوشیدن آب با غذا می‌تواند موجب بروز رفلاکس معده، دل‌درد، افزایش سطح انسولین و افزایش احتمال ذخیره‌سازی چربی در بدن می‌شود.

اما آیا این ادعا علمی است؟

آیا نوشیدن آب هنگام خوردن خوردن غذا ضرر دارد؟

طبق نظر متخخصان تغذیه، هیچ نگرانی قابل توجهی درباره نوشیدن آب هنگام خوردن غذا وجود نداشته و این امر به هیچ وجه موجب جلوگیری از جذب مواد مغذی و بروز بیماری‌های گوارشی نخواهد شد. نوشیدن آب به طور کلی برای تامین سلامت انسان کاری ضروری است. آب و سایر نوشیدنی‌های سالم، به فرایند هضم غذا و جذب مواد مغذی کمک شایانی می‌کنند. آب همچنین موجب روان شدن روده شده و از بروز یبوست جلوگیری می‌کند.

بطور کلی هرگز ثابت نشده است که نوشیدن آب هنگام خوردن غذا می‌تواند خطری برای سلامت انسان داشته باشد. بلکه اکثر تحقیقات صورت گرفته نشان داده است که این کار حتی برای هضم و دفع غذا مفید هم می‌باشد. این مهم باعث نرم‌تر شدن فرایند خوردن غذا و هضم آن می‌شود. حتی بسیاری از متخصصان به این نکته اشاره می‌کنند که یکی از فایده‌های نوشیدن آب هنگام خوردن غذا، القای حس سیر شدن و بنابراین جلوگیری از خوردن غذای بیش‌از حد و بنابراین جلوگیری از ورود کالری‌های اضافی و تشکیل توده‌های چربی می‌شود. این امر می‌تواند برای کسانی که به دنبال کاهش وزن و لاغری هستند بسیار هم مفید باشد.

فواید نوشیدن آب هنگام خوردن غذا

برخلاف ادعای گروهی از افراد که نوشیدن آب هنگام خوردن غذا را موجب ذخیره‌سازی و تشکیل توده‌های چربی می‌دانند، باید اذعان کرد که تحقیقات بسیاری نشان داده که این کار حتی می‌تواند موجب کاهش وزن و تامین فواید بسیاری برای سلامت بدن شود.

یک متخصص لاغری می‌گوید که نوشیدن آب موجب تعدیل هورمون‌های گرسنگی شده و منجر به احساس آرامش و سیری می‌شود.

دلیل دیگری که این ادعا را رد می‌کند، این است که باید بدانیم تمام غذاهایی که می‌خوریم، خودشان حاوی مقداری آب هستند. برای مثال هنگامی که شما یک بشقاب سالاد میل می‌کنید، در واقع شما در حال جویدن مقدار زیادی آب می‌باشید! چرا نباید بتوانید هنگام جویدن آب، مقداری هم آب بنوشید؟

یادتان باشد که آب همواره سالم‌ترین انتخاب برای نوشیدن در طول روز می‌باشد و هرگز موجب بروز اختلال در هضم غذا و جذب مواد مغذی نخواهد شد. حتی اگر یک وعده‌ی بسیار سنگین و چرب غذا را خورده‌اید، باز هم نوشیدن آب مانع از هضم آن نخواهد شد. پس زیاد از نوشیدن آب نترسیده و اتفاقا آن را برای تامین سلامت خودتان هم که شده جدی بگیرید.

 

نتیجه‌گیری نهایی

هیچ مدرک علمی دال بر رابطه‌ی بین نوشیدن آب هنگام خوردن غذا و جلوگیری از هضم، جذب و دفع غذا وجود ندارد. نوشیدن آب همچنین باعث بروز عوارضی همچون رفلاکس معده نخواهد بود. بسیاری از متخصصان و محققان می‌گویند که نوشیدن آب هنگام خوردن غذا در واقع می‌تواند به فرایند هضم غذا کمک هم بکند. پس ادعای کسانی که می‌گویند نوشیدن آب هنگام خوردن غذا مضر است، به هیچ وجه علمی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *