آب و سلامتی, مقالات

نوشیدن آب چطور به کاهش وزن کمک می‌کند؟

نوشیدن آب کاهش وزن

آیا تا کنون پیش آمده که قصد کاهش وزن داشته باشید و با تمام تلاشی که کرده‌اید، باز هم در این امر ناموفق مانده باشید؟ شاید دلیل این عدم موفقیت شما، رعایت نکردن میزان مصرف آب نوشیدنی شما بوده باشد!

همان‌طور که امروزه همه می‌دانند، کاهش وزن تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که میزان کالری‌های مصرف شده در بدن بیش‌تر از میزان کالری‌های دریافتی آن باشد. برای مثال اگر شما ۲۰۰۰ کالری در طول روز دریافت کرده‌اید، باید حدود ۲۲۰۰ کالری بسوزانید تا موفق به کاهش وزن در آن روز شوید. به همین سادگی!

کاهش وزن البته از نگاه متخصصان مساله‌ای چندوجهی است که ژنتیک، سن و هورمون‌های فرد در آن تاثیر بسیاری دارد. آنچه که شما در رژیم غذایی روزمره خود استفاده می‌کنید قطعا اهمیت بالایی در این امر دارد اما همه‌ی افراد دقیقا شبیه به یکدیگر در مقابل غذاهای دریافتی بدن واکنش نشان نمی‌دهند. میزان سوخت و ساز بدن افراد با یکدیگر متفاوت است.

میزان متابولیسم یا سوخت و ساز پایه‌ی هر فرد منحصر به فرد است. این میزان مشخص می‌کند که هر فرد منحصر به فرد برای انجام یک فعالیت مشخص به چه میزان کالری نیاز دارد. کسانی که میزان متابولیسم بالایی دارند، نسبت به کسانی که میزان متابولیسم پایینی دارند، در انجام یک فعالیت مشابه، کالری بیش‌تری می‌سوزانند. برنامه‌ها و سایت‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانند سطح متابولیسم بدن شما را مشخص کنند.

آنچه در این مطلب می‌خوانید... نمایش

سوزاندن کالری بدون فعالیت بدنی!

آیا می‌دانستید که اگر هیچ فعالیت و حرکت بدنی خاصی هم نداشته باشید، باز هم بدن شما برای تامین انرژی فعالیت‌های حیاتی خود میزان زیادی کالری می‌سوزاند؟ آدم زنده، برای زنده ماندن به هر حال نیاز به انرژی دارد.

این به آن معناست که بیش‌تر کالری‌های که شما در طول روز مصرف می‌کنید، صرفا صرف زنده نگاه داشتن شما می‌شود! صرف تامین انرژی برای تپیدن قلب و فکر کردن مغز. به این‌ها انرژی مورد نیاز سیستم گوارش برای پیگیری فعالیت‌های منظم خود را هم اضافه کنید. تنها قسمت کوچکی از سوخت و ساز در فعالیت‌های سنگین رخ می‌دهد!

اما اگر این ادعا درست است، پس چرا با خوردن و خوابیدن، وزن‌مان کم نمی‌شود؟

ژن‌ها و برخی از هورمون‌های شما، ممکن است باعث پایین بودن میزان متابولیسم شما شده باشند. یعنی این امر می‌تواند منجر به پایین بودن مصرف کالری بدن شما در مقایسه با سایر افراد در انجام یک فعالیت مشابه در بازه زمانی مشابه باشد. این مقداری که شما کم‌تر از بقیه می‌سوزانید، می‌تواند در بدن شما ذخیره شده و تبدیل به توده‌های چربی شود.

اما دقیقا این‌جاست که نوشیدن آب کارساز می‌شود!

چرا باید برای کاهش وزن آب نوشید؟

باید بدانید که حدودا ۶۵ درصد از بدن ما از آب تشکیل شده است. مقدار زیادی است، نه؟ آب در تمام سلول‌ها و اندام‌های کوچک و بزرگ ما وجود دارد. به همین دلیل است که می‌گویند آب مایه‌ی حیات است.

تازه باید این را هم بدانید که ۷۵ درصد از مغز انسان از آب تشکیل شده است! بدون آب عملا مغزی وجود ندارد. به همین دلیل است که نوشیدن آب و نگاه داشتن آب بدن در سطح مورد نیاز، امری بسیار ضروری و حیاتی محسوب می‌شود. هرگز نوشیدن آب را دست کم نگیرید.

پیشنهاد ما به شما:  چه مقدار آب باید در طول روز نوشید؟

اما نوشیدن آب چگونه می‌تواند باعث کاهش وزن انسان شود؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به این نکته خیلی مهم اشاره کرد که نوشیدن آب باعث افزایش متابولیسم بدن می‌شود. افزایش متابولیسم نیز قاعدتا باعث سوختن کالری‌های بیش‌تر می‌شود. پس تا این‌جای کار اهمیت اصلی نوشیدن آب در کاهش وزن را درک کردیم.

اما در ادامه با ما همراه باشید تا در چند مرحله، تاثیر بالای نوشیدن آب در کاهش وزن را تشریح کنیم.

مراحل کاهش وزن با نوشیدن آب

  • مرحله اول: به مقدار کافی آب بنوشید. آن هم در بازه‌های زمانی کوتاه و در حجم‌ کم. نوشیدن آب در طول روز می‌تواند بدون این که نیازی به خوردن وعده‌های پرکالری داشته باشید، به شما در زندگی روزمره احساس سیر بودن داده و مانع از میل شما به مصرف کالری‌های اضافه شود. در این صورت دیگر کم‌تر سراغ نوشیدن و خوردن مواد پرکالری هم‌چون کیک و بیسکوییت و نوشابه خواهید رفت و با ورود کالری کم‌تر، به کاهش وزن خود کمک شایانی خواهید نمود.
  • مرحله دوم: قبل از خوردن هر وعده غذا، یک لیوان آب بنوشید. احساس سیری که به موجب نوشیدن یک لیوان آب نیم ساعت قبل از صرف غذا به انسان دست می‌دهد، باعث می‌شود که هنگام خوردن غذا زودتر از سر سفره بلند شوید و کالری کم‌تری وارد بدن خود کنید. قاعدتا ورودی کمتر، موجب تسریع در کاهش وزن خواهد شد.
  • مرحله سوم: نوشیدنی‌های دارای قند را با آب جایگزین کنید. بهتر است بجای نوشیدنی‌هایی هم‌چون نوشابه، الکل، اسموتی یا آب‌میوه‌های غیرطبیعی و قندی، یک یا دو لیوان آب بنوشید. شاید در یکی دو روز تاثیر آن را متوجه نشوید، اما پس از دو سه ماه که همین کار موجب جلوگیری از ورود حجم بسیار بالایی کالری به بدن شما شود، تاثیر آن را در وزن و تناسب اندام خود بطور واضح مشاهده خواهید نمود.
  • مرحله چهارم: پیش از رفتن به تخت خواب، یک لیوان آب گرم بنوشید. بهتر است پس از بیدار شدن از خواب نیز یکی دو لیوان آب گرم بنوشید. این کار اولا موجب تنظیم و ارتقای کیفیت فعالیت و مسیر روده و دستگاه گوارش می‌شود و در درجه دوم هم در هنگام خوابیدن و هم در ابتدای صبح به شما احساس سیری داده و باعث صرف کالری‌های کم‌تری می‌شود.
  • مرحله پنجم: آب گرم را از طریق نوشیدن چای سبز وارد بدن کنید. نوشیدن دو لیوان چای سبز در طول روز علاوه بر تامین مقداری از آب مورد نیاز بدن، موجب تنظیم دستگاه گوارش و افزایش سم‌زدایی از بدن نیز می‌شود.
پیشنهاد ما به شما:  جدیدترین تحقیقات: آب معدنی بطری از آب شیر سالم‌تر نیست!
امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *