آب و سلامتی, مقالات

مزایای ثابت‌ شده‌ی‌ نوشیدن آب

نوشیدن آب و سلامتی

بدن انسان بطور عمده از آب تشکیل شده است. پس برای بقای خود نیز به نوشیدن و دریافت آب به مقدار کافی در طول شبانه روز نیاز دارد.

پزشکان و متخصصان تغذیه همواره مردم را به نوشیدن آب به مقدار کافی در طول شبانه روز تشویق می‌کنند. نوپپتوصیه به نوشیدن آب تنها بر اساس فرضیات سنتی نیست، بلکه تحقیقات و آزمایش‌های بسیاری که در سراسر جهان در طول سالیان دراز انجام شده است، فواید آن را بصورت کاملا علمی و تجربی ثابت کرده‌اند.

با این حال و با وجود اطلاع‌رسانی و آگاهی گسترده از لزوم نوشیدن آب سالم و تصفیه شده به مقدار کافی، کماکان عده‌ای اصرار دارند که بجای نوشیدن آب، از مایعات دیگر استفاده کنند. آن‌ها گمان می‌کنند که با این کار بهر حال در حال تامین آب مورد نیاز بدنشان هستند. نخیر! این طور نیست! فرق بسیاری است بین آب آشامیدنی و نوشیدنی‌هایی نظیر نوشابه یا آب‌میوه.

این مایعات که مردم اغلب به دلیل خوشمزه‌تر بودن نسبت به آب سعی می‌کنند جایگزین نوشیدن آب کنند، معمولا نوشیدنی‌هایی شیرین با مقدار زیادی قند و ترکیب شده با مواد افزونی مضر هستند. این نوشیدنی‌ها بجای آن که به پرآب و مرطوب ماندن بدن کمک کنند، برعکس موجب تشنه شدن بدن با دستکاری سطح قند طبیعی آن می‌شوند.

 

 

فواید جسمی نوشیدن آب

همان‌طور که گفتیم حدود 75 درصد از بدن انسان را آب تشکیل داده است. یعنی زنده ماندن ما کاملا به تامین آب مورد نیاز بدن‌مان در طول شبانه روز وابسته است. عدم نوشیدن آب به مقدار کافی موجب خشک شدن بدن می‌شود. این خشکی می‌تواند عوارض خطرناکی را در بدن بروز دهد، مخصوصا اگر بصورت طولانی مدت یا مداوم باشد.

کسانی که از نوشیدن آب کافی برای مرطوب و پرآب نگاه داشتن بدن خود خودداری می‌کنند، معمولا دچار اختلالات جسمی و روانی مختلفی در سطوح خوش‌خیم و یا حاد می‌شوند. این عوارض به ویژه هنگام فعالیت‌های ورزشی سنگین که حدود شش تا ده درصد از آب بدن را به صورت تعریق از دست می‌دهند شدید‌تر هم می‌شوند. در این حالت تعادل مایعات سلولی به هم می‌خورد و این امر می‌تواند موجب خستگی عضلات و ذهن شود.

متخصصان علم تغذیه‌ی ورزشی همواره در تلاش هستند تا با برگزاری مطالعات و پژوهش‌های علمی گسترده، به شناخت بهتری نسبت به نیازهای بدن ورزشکاران قبل، هنگام و پس از تمرینات ورزشی دست پیدا کنند. آخرین توصیه‌های متخصصان تغذیه این است که حدود یک ساعت قبل از تمرین باید حدود دو لیوان آب نوشیده شود. سپس هنگام تمرین نیز با شروع تعریق جرعه جرعه و در فواصل مختلف آب نوشیده شود. بهتر است از نوشیدن آب با حجم بالا در بازه زمانی کوتاه خودداری شود.

پس از تمرین ورزشی سنگین که موجب تعریق زیاد می‌شود نیز نباید از نوشیدن آب در بازه‌های زمانی مشخص و در حجم‌های معقول غافل شد. بدن شما حین تمرین آب زیادی را بصورت تعریق دفع کرده و عدم جبران آن، می‌تواند باعث آسیب رساندن به بدن شود.

تاثیر نوشیدن آب بر روحیه و شادابی

همه‌ی ما تجربه کرده‌ایم که بازه‌های طولانی عدم نوشیدن آب می‌تواند پس از چند ساعت منجر به خستگی، بی‌حالی و سردردهای شدید شود. این حالت بخصوص در سفرهای طولانی مدت که ممکن است دسترسی به آب آشامیدنی سخت باشد بیش‌تر تجربه می‌شود.

تحقیقات علمی بسیاری نیز تا کنون روی رابطه‌ی بین نوشیدن آب و شادابی انسان انجام شده است. برخی از این مطالعات نشان داده‌اند که عدم نوشیدن آب می‌تواند روی مغز تاثیرات منفی مخربی داشته باشد. یادتان باشد که قسمت عمده‌ای از مغز انسان را آب تشکیل داده است. پس طبیعی است که عدم نوشیدن آب و کم‌آب شدن مغز، منجر به بروز عوارض شدیدی در آن می‌شود.

کم‌آب شدن مغز اغلب موجب افت شدید تمرکز، کاهش انرژی و منفی شدن خلق و خوی انسان می‌شود. احساس خستگی و سردرد نیز از دیگر عوارض و نشانه‌های کم‌آبی مغز می‌باشند. از آن‌جا که مغز انسان حتی در مقابل کاهش جزئی سطح پتاسیم و سدیم حساس می‌باشد، سطح مایعات بدن را باید همواره در حد قابل قبولی نگاه داشت.

پس از این پس اگر متوجه شدید که معمولا دچار خستگی، بی‌حالی و سردرد هستید، نوشیدن آب سالم و تصفیه شده به مقدار کافی در طول شبانه روز را در اولویت کارهای روزمره‌ی خود قرار دهید.

تاثیر نوشیدن آب بر کاهش وزن

آیا شما هم درباره‌ی نوشیدن آب و رابطه‌ی آن با کاهش وزن تا کنون چیزی شنیده‌اید؟ خب، باید بگوییم که چنین رابطه‌ای در اصل وجود دارد و کسی که این حرف را به شما زده پر بیراه هم نگفته است!

اما نوشیدن آب چگونه می‌تواند به ما در کاهش وزن کمک کند؟ خب، پژوهش‌ها و آزمایش‌های علمی صورت گرفته نشان می‌دهد که نوشیدن نیم‌ لیتر آب می‌تواند سطح سوخت و ساز بدن را تا سی درصد افزایش دهد! عدد بسیار بالایی است. نه؟

افزایش سرعت متابولیسم یا سوخت و ساز، باعث سوزاندن سریع‌تر کالری‌ها برای تامین سوخت مورد نیاز بدن می‌شود. از دست دادن کالری هم طبیعتا موجب کاهش وزن می‌شود، زیرا کالری اگر سوزانده نشود، بصورت توده‌های چربی در بدن ذخیره می‌شود. پس این اولین دلیل اثبات رابطه‌ی نوشیدن آب و کاهش وزن است.

اما دلیل دوم این است که نوشیدن آب نیم ساعت قبل از خوردن وعده‌های غذایی، منجر به احساس سیری زودرس و خودداری شما از خوردن غذای اضافه‌تر از حد نیاز بدن‌تان می‌شود. با این کار بطور طبیعی کالری دریافتی بدن را کاهش می‌دهید و کاهش کالری دریافتی نیز در طولانی مدت منجر به کاهش توده‌های چربی خواهد شد. به همین سادگی!

پس در کنار رعایت رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت‌های ورزشی، برای حفظ سلامت جسم و روح خود از نوشیدن آب سالم و تصفیه شده به مقدار کافی در طول شبانه روز غافل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *