آب معدنی، آب چشمه، آب چاه، آب گازدار… این‌ها برخی از اصطلاحات مرسومی هستند که ما بارها به آن‌ها برخورده‌ایم. بااین‌حال، بسیاری از ما از تفاوت‌های بین آن‌ها آگاه نیستیم. آب دو سوم بدن ما را تشکیل داده و نقش بسزایی در فرایند هضم، جلوگیری از یبوست و رساندن اکسیژن به سلول‌ها دارد. با درنظر گرفتن این ویژگی‌ها، اهمیت دارد که تفاوت بین انواع مختلف آب در دسترسی که از آن استفاده می‌کنیم را بدانیم. انواع آب را از پایه‌ی ترکیب، غلظت، سرچشمه و نحوه‌ی پاک‌سازی آن تشخیص می‌دهند. در این مقاله به تفاوت بین هفت گونه‌ی مختلف آب و کاربرد هر کدام می‌پردازیم.

آب لوله‌کشی

این همان آبی است که مستقیما با باز کردن شیر آب منزل در دسترس شما قرار می‌گیرد. این نوع آب معمولا از یک سد یا رودخانه برداشت شده و از طریق سیستم لوله‌کشی به خانه‌ها انتقال داده می‌شود. آب لوله‌کشی برای مصارف خانگی هم‌چون شستشو، آب دادن به گیاهان، آشپزی و شستن ظروف ایده‌آل است. آب لوله‌کشی بهرحال باید استاندارد‌هایی که توسط کارشناسان شهرداری آن منطقه به تصویب رسیده را دارا باشد. این نوع آب ممکن است همیشه برای استفاده به عنوان آب نوشیدنی مناسب نباشد، مخصوصا اگر لوله‌هایی که آب را به منازل می‌رسانند کهنه بوده و در مسیر، نشتی هم داشته باشند. درنتیجه، اگر آب لوله‌کشی، منبع اصلی تامین آب منزل شماست، مطمئن شوید که بهترین نوع دستگاه تصفیه آب را برای خانه‌ی خود تهیه می‌کنید.

آب چشمه

همان‌طور که از اسم‌اش پیداست، آب چشمه از چشمه‌های طبیعی که از منابع زیرزمینی حاصل می‌شوند به دست می‌آیند. چیزی که این نوع آب را متمایز می‌کند این است که آب را بدون ورود به چرخه‌ی بازتولید و مستقیما از خود منبع اصلی یعنی سرچشمه به دست می‌آوریم. اگرچه آب چشمه‌های طبیعی در سیستم‌های توزیع آب مرسوم جایی دارند، اما با توجه به این که به‌طور مستقیم از سرچشمه‌های زیرزمینی حاصل می‌شوند، برای نوشیدن مناسب هستند.

آب معدنی

این نوع آب به‌طور طبیعی حاوی مواد معدنی ضروری در خود می‌باشد. دلیل‌اش هم این است که آب معدنی از منابع زیرزمینی حاصل شده و در نتیجه سرشار از مواد معدنی مانند کلسیم، مگنزیم و منگنز می‌باشد. هیچ نوع مواد معدنی بیشتری نمی‌تواند به آب افزوده شود و این نوع آب برای فرایند‌های مختلف گندزدائی نیز مناسب نیست. بااین‌حال، آب معدنی را می‌توان پیش از بسته‌بندی در فرایند‌های محدودی مانند کربناسیون یا آهن‌زدایی قرار داد. اگرچه بیشتر مردم ترجیح می‌دهند از بطری‌های آب معدنی برای تامین نیازهای آشامیدنی خود بهره ببرند، اما بهشما توصیه می‌کنیم از نوشیدن آب از این بطری‌ها خودداری کنید، زیرا دارای مقادیر بالایی ترکیب‌های زهردار و میکروارگانیسم‌ها یا همان موجودات ذره‌بینی می‌باشند. به‌جای استفاده از بطری‌های آب معدنی می‌توانید با تهیه و نصب یک دستگاه تصفیه آب در هزینه‌های خود صرفه‌جویی نموده و سلامت خود را تضمین کنید.

آب چاه

آب چاه در مناطق شهری منبعی مرسوم برای تهیه‌ی آب مصرفی محسوب نمی‌شود، بااین‌حال در مناطق روستایی هنوز دارای اهمیت است. هنگامی که باران می‌بارد، آب به سطوح زیرین سطح زمین چکه کرده و در خاک به حرکت خود ادامه می‌دهد. ویژگی اصلی آب چاه، دسترسی مستقیم به منبع آب نوشیدنی و دردسترس بودن آن با کمک یک چاه روی زمین است. امکان آلوده شدن آب در چاه وجود دارد و بنابراین گذار از فرایند تصفیه برای این نوع آب نیز ضروری محسوب می‌شود.

آب گازدار

رستوران‌ها اغلب دو نوع آب به مشتریان پیشنهاد می‌کنند: آب معدنی و آب گازدار. با این که از ماهیت آب معدنی آگاهی داریم اما آب گازدار چیزی است که بسیاری از ما آشنایی چندانی با آن نداریم. آب گازدار دراصل آبی است که دستخوش کربناسیون شده و به همین دلیل مانند نوشابه حالت جرقه‌ای و گازدار پیدا می‌کند. تنها با افزودن کربن دی‌اکسید به یکی از آب‌های چشمه، تصفیه‌شده یا معدنی می‌توان آب گازدار تولید کرد.

مترجم : فرشاد پیرهادی
منبع:  Kent