آب و سلامتی, مقالات

راه‌های ارزان مقابله با افسردگی

آب درمان افسردگی
Rate this post

اضطراب و استرس همراه با افسردگی، با رواج یافتن سبک زندگی پرسرعت، ماد‌ی‌گرایانه و رقابتی مدرن به یک عارضه‌ی همه‌گیر تبدیل شده است. استرس در حد نرمال  و عادی بسیار هم می‌تواند مفید باشد. استرس باعث می‌شود انسان برای انجام دادن کارهای مربوطه انگیزه پیدا کند. افسردگی هم همین‌طور.

اما افسردگی کنترل‌نشده و افراطی از سوی دیگر می‌تواند مخل یک زندگی عادی و نرمال شود. هر کسی ممکن است برای کنترل یا درمان افسردگی خود راه‌کار مشخصی را دنبال کند که برخی از این راه‌حل‌ها مضر و آسیب‌رسان هستند. بعضی افراد برای فرار از افسردگی به مواد مخدر، مشروبات الکلی یا رفتارهای پرخطر دیگر روی می‌آورند.

اما درمان اصولی و منطقی افسردگی چیست؟ بهتر است هنگام دچار شدن به افسردگی افراطی و مخل زندگی، به یک روان‌شانس مراجعه کنید اما بجز این راه‌کار، می‌توان از راه‌های ثابت‌شده و در دسترس‌تر دیگری نیز استفاده کرد. موضوع مقاله‌ی ما همین است.

 

انتخاب روش درمان افسردگی

همیشه لازم نیست برای درمان و کنترل افسردگی روی به مصرف قرص‌ها و داروهای آرامش‌بخش یا شادی‌آور آورد. گاهی می‌توان از درمان‌های ارزان و در دسترس‌تر دیگری نیز سود برد.

روشی که شما با ذهن و روان خود مواجه می‌شوید می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی روند زندگی‌تان و حتی تعیین سرنوشت شما داشته باشد. قدردانی بابت کارهایی که تا کنون کرده‌اید و دستاوردهایی که داشته‌اید، یکی از راه‌های عبور از افسردگی به سمت آرامش و شادابی می‌باشد.

پیشنهاد ما به شما:  نوشیدن آب و کاهش فشار خون

طبق آخرین تحقیقات انجام شده، حدود 350 میلیون نفر در دنیا از افسردگی رنج می‌برند. افسردگی می‌تواند از حد طبیعی و نرمال خود خارج شده و به تدریج زندگی فرد را در دست گرفته و او را به سمت رفتارهای خطرناک هم‌چون خودکشی سوق دهد.

اما بهترین درمان موجود برای افسردگی را می‌توان تغییر سبک زندگی از یک روزمرگی پرفشار و استرس‌زا به سمت یک زندگی سالم، مثبت و شاداب دانست.

هر روز به مقدار کافی آب بنوشید

نوشیدن آب سالم و گوارا مشخص است که درمانی برای افسردگی و حتی یک فعالیت عالی برای پیشگیری از آن محسوب می‌شود. قسمت عمده‌ی بدن ما از آب تشکیل شده است. اندام حیاتی بدن ما همه از آب مملو می‌باشند.

طبیعی است که عدم وجود آب کافی در بدن منجر به بروز اختلال در عملکرد اجزای آن می‌شود. ذهن انسان نیز از همین وضعیت تاثیر می‌پذیرد.

نوشیدن آب به مقدار کافی بسته به وزن، سن، میزان فعالیت بدنی، بیماری و داروهایی که مصرف می‌کنید، می‌تواند به شما در کنترل و درمان استرس و افسردگی بسیار کمک کند.

الگوی تغذیه‌ی سالم

تحقیقات بسیاری مبنی بر کشف رابطه‌ی بین تغذیه و افسردگی انجام گرفته است. برخی از این تحقیقات و پژوهش‌ها ثابت کرده‌اند که پیروی از یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند تاثیری مثبتی روی کنترل و درمان افسردگی داشته باشد.

تحقیقاتی که روی بیش از 15000 نفر صورت گرفت، نشان داد که یک رژیم غذایی بر پایه‌ی سبزیجات، میوه‌های تازه، آب‌میوه‌های طبیعی و حبوبات می‌تواند در درمان و کنترل افسردگی یاری‌گر فرد بیمار باشد.

عدم نوشیدن و خوردن غذاهای سالم به مقدار کافی یا پیگیری یک سبک غذایی نامناسب و مضر هم‌چون استفاده بیش از حد از فست‌فود‌ها و غذاهای آماده نه تنها عملکرد طبیعی بدن شما را مختل می‌کند، بلکه سلامت روانی شما را هم بر هم می‌زند.

پیشنهاد ما به شما:  مزایای ثابت‌ شده‌ی‌ نوشیدن آب

با سبک زندگی مدرن حاکم بر جهان امروز، استفاده از یک برنامه‌ی غذایی بر مبنای صرف غذاهای پختنی می‌تواند بسیار مفید باشد. بهتر است از این پس درست کردن غذاهایی با پخت آسان را در اولویت برنامه غذایی خود قرار دهید. می‌توان با میل کردن یک لیوان حاوی مواد مغذی ضروری بدن، روز را با انرژی فراوان شروع کرد.

 

مراقبه و مدیتیشتن را جدی بگیرید

در دنیای پرسر و صدا، پراسترس و مشوش مدرن، که از سویی سیل اخبار غمگین‌کننده و افسرده‌کننده و از سوی دیگر ارتباطات مجازی بیش از حد در فضای مجازی به ذهن ما فرصت استراحت و کسب آرامش نمی‌دهد، مدیتیشن و مراقبه می‌تواند یکی از راه‌کارهای نجات ذهن از افسردگی باشد.

مدیتیشن یک راه عالی و مناسب برای آرامش بخشیدن به ذهن و نیز فعال کردن خودآگاهی انسان می‌باشد. تحقیقات بسیاری تا کنون درباره رابطه‌ی بین مدیتیشن و افسردگی انجام شده است. این تحقیقات همواره ثابت کرده‌اند که مدیتیشن می‌تواند در درمان و کنترل افسردگی بسیار کمک‌کننده باشد.

مهم‌ترین و معتبرترین مطالعه‌ای که در این زمینه صورت گرفت، تحقیقاتی بود که در موسسه جان هاپکینز انجام شد. در این تحقیقات بصورت علمی ثابت شد که استرس و افسردگی را می‌توان بطور کاملا موثر با برگزاری جلسات منظم مدیتیشن و مراقبه کنترل کرد.

فعالیت بدنی و تمرینات ورزشی داشته باشید

در طول سالیان دراز، تاثیر انجام فعالیت‌های بدنی و ورزشی بر کنترل و حتی درمان افسردگی بصورت علمی ثابت شده است. درست است که می‌توان گفت با این سبک زندگی‌های امروزی دیگر فرصتی برای انجام فعالیت‌های ورزشی و بدنی برای افراد باقی نمی‌ماند، اما خودمان هم می‌دانیم که این حرف‌ها فقط بهانه‌تراشی است!

پیشنهاد ما به شما:  چه مقدار آب باید در طول روز نوشید؟

انجام تمرینات بدنی و فعالیت‌های ورزشی نه تنها به تناسب اندام و سلامت فیزیکی کمک می‌کند، بلکه دارویی جادویی برای ذهن نیز محسوب می‌شود. یک تمرین ورزشی مناسب و خوب، می‌تواند بطور کلی حال و هوای شما را تغییر دهد.

لازم نیست برای کنترل و درمان افسردگی یا حتی پیشگیری از آن مبادرت به انجام تمرین‌هایی در حد دو ماراتن یا ورزش‌های سه‌گانه کنید، تنها انجام دادن تعدادی فعالیت بدنی سبک و منظم هم می‌تواند شما را در این راه یاری کند.

 

به اشتیاق‌ و شور خود توجه کنید

همه‌ی ما شور و اشتیاق برای انجام یک فعالیت، حضور در یک مکان یا دیدار با فردی خاص را در خود احساس می‌کنیم. این اتفاقی است که هر روز و هر شب ممکن است برای ما رخ دهد. اما وقتی همواره در حال سرکوب این شور و اشتیاق و این خواسته‌ها باشیم، طبیعی است که دچار افسردگی شویم.

پژوهش‌ها و آزمایش‌های انجام شده در این زمینه نشان می‌دهد کسانی که اشتیاق خود به انجام امور کوچک و روزمره‌ی زندگی را سرکوب نمی‌کنند، کم‌تر از کسانی که این شور و اشتیاق را سرکوب می‌کنند، دچار افسردگی می‌شوند.

هدف داشتن، معنای زندگی است. گاهی هدف‌های انسان ممکن است بصورت گذرا و در قالب اشتیاق به کاری بسیار کوچک خودنمایی کند. نباید تمام این خواسته‌ها و اشتیاق‌ها را بی‌جواب گذاشت.

از انجام فعالیت‌های کوچک و معمولی نهراسید! فکر نکنید که انجام این کارهای بظاهر کوچک شما را از انجام و پیگیری هدف‌های بزرگ‌تان دور می‌کند. برعکس! ارضای این اشتیاق‌های کوچک زندگی به شما در انجام فعالیت‌های مهم زندگی‌تان یک انرژی چند برابر ارزانی می‌دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *