آب و سلامتی, مقالات

تاثیر کم‌آبی بدن بر سطح اضطراب

water anxiety

نوشیدن آب می‌تواند تاثیرات مثبت بسیاری روی سلامت جسمانی شما داشته باشد. نوشیدن آب به اندازه کافی می‌تواند موجب گردش منظم و باثبات خون در بدن، تسهیل عملکرد سیستم گوارش، کاهش وزن، بالا رفتن کیفیت مفاصل و جذب بهتر مواد مغذی غذاها شود. این‌ها فقط بخش کوچکی از تاثیرات مثبتی هستند که نوشیدن آب به اندازه کافی می‌تواند بر بدن دشته باشد.

اما تحقیقات بسیار دیگری هم‌چنین حاکی از تاثیر نوشیدن آب بر افزایش بهره‌وری سیستم اعصاب می‌باشد. کم‌آب شدن بدن یا اصطلاحا خشکی بدن، می‌تواند باعث افزایش خطر ابتلا به اضطراب و افسردگی شود. بسیاری از ما تجربه کرده‌ایم که به کسانی که در اوج عصبانیت هستند همواره پیشنهاد می‌شود که لیوانی آب بنوشند. یا کسانی را دیده‌ایم که در صحنه‌های تصادف و درگیری‌های شدید، شوکه شده‌اند و دیگران به آن‌ها پیشنهاد می‌کنند تا لیوانی آب بنوشند. رابطه‌ی نوشیدن آب و کسب آرامش، رابطه‌ای دیرپا میان انسان و طبیعت محسوب می‌شود.

در این مقاله به طور ویژه، به بررسی رابطه‌ی کم‌آب شدن بدن و افزایش سطح اضطراب پرداخته‌ایم. هم‌چنین نگاهی نیز به نشانه‌های کم‌آبی بدن انداخته‌ایم و سعی کرده‌ایم راه‌کارهایی برای جلوگیری از خشک شدن بدن ارائه دهیم. لطفا با ما همراه باشید.

رابطه‌ی کم‌آبی بدن و افزایش اضطراب

مطالعات بسیاری روی رابطه‌ی بین کم‌آبی بدن و افزایش سطح اضطراب انجام شده است. در بیش‌تر این مطالعات، تاثیر کم‌آبی بدن بر افزایش سطح اضطراب، معمولی اما قابل‌توجه گزارش شده است. در یکی از مطالعات که روی بیش از سه هزار انسان بزرگسال انجام شد، نتیجه به این صورت گزارش شد: کسانی که در طول روز آب آشامیدنی بیش‌تری نوشیده بودند کم‌تر از دسته‌ای که آب کم‌تری مصرف کرده بودند دچار ابتلا به اضطراب می‌شدند. با این که رابطه‌ی بین ننوشیدن آب و افزایش خطر ابتلا به افسردگی از این هم بیش‌تر گزارش شده است، اما بطور عمومی ثابت شده است که عدم نوشیدن آب آشامیدنی کافی، قطعا موجب افزایش احتمال ابتلا به اضطراب خواهد شد.

در بسیاری از مطالعات دیگر هم ثابت شده است که استفاده یا عدم استفاده از آب نوشیدنی به اندازه کافی، روی حال و هوا و احساس فرد به زندگی تاثیر می‌گذارد! این تحقیقات نشان داده کسانی که زیاد آب می‌نوشند، وقتی که به هر دلیلی نتوانند در طول یک روز به اندازه عادت‌شان آب بنوشند، به‌شدت مضطرب می‌شوند و آرامش و تمرکز خود را از دست می‌دهند.

تاثیر نوشیدن آب بر کیفیت خواب

نوشیدن آب، بجز سطح اضطراب، روی کیفیت دیگر رفتارها و حالات روزمره‌ی انسان نیز تاثیر مستقیم دارد. تحقیقات زیادی ثابت کرده‌اند که عدم نوشیدن آب و خشک شدن بدن، موجب اختلال در خواب انسان خواهد شد. بطور عمومی، بسیاری از مردم بدون نوشیدن یک لیوان آب، نمی‌توانند به خوابی راحت دست پیدا کنند. بسیار دیده‌ایم افرادی را که شب‌ها قبل از خواب، تا خیال‌شان از وجود یک پارچ آب پر، بالای سرشان راحت نباشد، نمی‌توانند به خواب بروند. حتی اگر تا صبح دست به پارچ نزنند! از سوی دیگر باید به این مساله نیز توجه داشت که نوشیدن آب روی بهبود عملکرد بدن انسان در زمینه‌ی خواب کمک می‌کند و خواب خوب نیز، باعث کاهش میزان اضطراب در طول روز خواهد شد. یعنی در یک چرخه‌ی کامل بین آب، خواب و آرامش قرار داریم!

نشانه‌های کم‌آبی بدن

افزایش سطح اضطراب تنها یکی از نشانه‌های کم‌آبی یا خشکی بدن است. اما نشانه‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانند به ما درباره خشک شدن بدن‌مان هشدار دهند. نشانه‌هایی نظیر:

تشنگی، خشک شدن دهان، خشکی پوست، قرمز شدن پوست، ادرار تیره رنگ، یبوست، فشار خون بالا، ضربان قلب بالا، خواب‌آلودگی و بی‌حالی، خستگی غیرعادی، سردرد و احساس تهوع.

اما نشانه‌های کم‌آب شدن بدن ممکن است بین بزرگسالان و کودکان تفاوت‌هایی داشته باشد. اگر نشانه‌های زیر را در کودک دیدید، حتما به مراجعه به پزشک عمومی فکر کنید:

سر و صدا کردن بیش‌از حد کودک، بی‌حالی، خشک ماندن طولانی پوشک و گریه کردن با چشم‌های خشک.

چقدر آب در طول روز بنوشیم؟

سازمان‌ها و تحقیقات مختلف در سراسر جهان هر یک دستورالعمل متفاوتی برای میزان آبی که یک فرد باید در طول روز بنوشد صادر کرده‌اند. بطور کلی می‌توان گفت هر زن بالغ حدود 9 لیوان و هر مرد بالغ حدود 12 لیوان آب آشامیدنی سالم باید مصرف کند. اما نمی‌توان این مقدار را برای همه‌ی مردان و زنان تجویز کرد زیرا مقدار آبی که بدن یک فرد در طول شبانه روز نیاز دارد بسته به عوامل گوناگونی متغیر است. عواملی هم‌چون سن، جنسیت، میزان فعالیت بدنی فرد در طول روز، نوع شغل، وضعیت سلامت فرد و ابتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت و پرفشاری خون، مصرف داروهای مختلف، منطقه جغرافیایی و آب و هوایی محل سکونت، فصل‌ها و عواملی دیگر در این میزان تاثیر مستقیم دارند.

راه‌حل‌های جلوگیری از ابتلا به خشکی بدن

برخی از افراد به طور کلی با نوشیدن آب مشکل دارند! این افراد به دلایل مختلفی هم‌چون فراموشی، تنبلی یا اشتغال در مشاغلی که حتی فرصت نوشیدن منظم آب را نیز به انسان نمی‌دهند معمولا دچار به کم‌آبی و خشکی بدن می‌شوند. خشکی بدن در طولانی مدت می‌تواند عوارض جدی‌ای بر سلامت انسان داشته باشد. اما برای جلوگیری از ابتلا به خشکی مداوم بدن چه راه‌حل‌هایی را می‌توان پیشنهاد نمود؟

  1. آب را نزدیک خود بگذارید: بطری یا پارچ آب را نزدیک خود بگذارید. این کار باعث می‌شود هر چند دقیقه نگاه‌تان به آن افتاده و ناخودآگاه به نوشیدن وعده‌های زیاد آب در طول روز عادت کنید.
  2. ساعت بگذارید: می‌توان از اپلیکیشن‌های گوناگونی که کارشان هشدار دادن به دارنده‌ی گوشی موبایل است استفاده کنید. این اپلیکیشن‌ها در بازه‌های زمانی معینی به شما یادآوری می‌کنند که وقت نوشیدن آب است.
  3. آب‌میوه بنوشید: برای کسانی که نوشیدن آب را زیاد دوست ندارند، مصرف آب‌میوه‌های طبیعی بدون قند می‌تواند منبع سالمی برای تامین آب بدن محسوب شود. حدود بیست درصد از آب مورد نیاز بدن در طول روز را می‌توان از طریق نوشیدن آب‌میوه‌ها تامین کرد اما یادتان باشد که هیچ‌چیز نمی‌تواند جای نوشیدن آب را بطور کامل بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *