امروزه وجود دستگاه تصفیه آب تقریبا در هر خانه‌ای یک الزام تلقی می‌شود. افزایش سطح آلایندگی‌های موجود در آب خطری بزرگ برای سلامتی و رفاه هر شهروند محسوب می‌شود. روش‌های سنتی تصفیه‌ی آب دیگر برای پاک‌سازی آب از باکتری‌ها، ویروس‌ها و ناخالصی‌های شیمیایی پاسخ‌گو نیستند. حالا تنها راه‌حل باقی‌مانده‌ی موجود، تهیه و نصب دستگاه‌های تصفیه آب است. بااین‌حال، یکی از دلایلی که بسیاری از مردم را از تهیه‌ی دستگاه‌های تصفیه آب منصرف می‌کند، میزان بالای هدررفت آب در منزل آن‌هاست. اما به لطف پیشرفت تکنولوژی، برخی از دستگاه‌های تصفیه‌ی آب، هدررفت آب را به صفر رسانده و برخی دیگر مقدار کمی از آّب قابل استفاده‌ی مجدد را هدر می‌دهند. جالب است، نه؟ با ما همراه باشید تا با چند روش هوشمندانه برای نگهداری صرفه‌جویانه‌ی آب در منزل آشنا شویم، حتی اگر از دستگاه‌های تصفیه آب در خانه‌ی خود استفاده می‌کنید.

کدام نوع از دستگاه‌های تصفیه آب مورد نیاز شماست؟

پیش از پرداختن به روش‌های مصرف بهینه‌ی آب در منزل، بد نیست به پرسشی مهم که ذهن بسیاری از مردم را درگیر می‌کند پاسخ دهیم: چه دستگاه تصفیه آبی مناسب خانه‌ی من است؟ ابتدا باید قبول کرد که هیچ نسخه‌ی جامعی که برای همه مناسب باشد در مورد دستگاه‌های تصفیه آب وجود ندارد. یک روش موثر برای انتخاب دستگاه تصفیه آب، آزمایش کیفیت آب محل سکونت است. شما می‌توانید به‌راحتی با مراکز خدمات تصفیه آب تماس گرفته یا به نمایندگی‌های مجاز آن‌ها مراجعه کنید و با درخواست آزمایش کیفیت آب منزل خود، یک گام به انتخاب دستگاه مناسب خود نزدیک شوید. بسته به نتایج این آزمایش و میزان و نوع ناخالصی‌های موجود در آب، می‌توانید از بین دستگاه‌های UV یا RO یکی را انتخاب کنید.

تفاوت دستگاه‌های تصفیه آب UV و RO

سیستم‌های تصفیه آب یو وی، برای ضدعفونی نمودن آب از لامپ‌های فشارقوی UV بهره برده و از این طریق باکتری‌ها و ویروس‌های مهلک را از آب جدا می‌کنند. سیستم‌های یو وی برای تصفیه‌ی آب سیستم آب‌رسانی شهری ایده‌آل هستند. این دستگاه‌ها با کمک لامپ‌های فشارقوی یو وی، از اشعه‌های UV برای از بین بردن باکتری‌ها، جرم‌ها و میکروب‌های مضر استفاده می‌کنند. تشعشعات این لامپ‌ها تمام میکروارگانیسم‌ها یا همان موجودات ریز ذره‌بینی داخل آب را از بین برده، و آب سالم و قابل‌شرب را بجا می‌گذارند. مهم‌ترین مزیت سیستم‌های UV این است که است که این دستگاه‌ها به‌هیچ‌وجه در طول فرایند تصفیه‌، آب را هدر نمی‌دهند.
با این‌ حال، اگر آب منطقه‌ی سکونت شما حاوی ناخالصی‌های شیمیایی و نمک‌های محلول در آب می‌باشد، بهتر است از دستگاه‌های تصفیه‌ی آب RO استفاده کنید. سیستم‌های تصفیه آب RO از فرایند تصفیه‌ی چندمرحله‌ای برای از بین بردن انواع مختلف ناخالصی‌ها در مراحل گوناگون بهره می‌برند. درطول فرایند تصفیه به روش RO، مقدار کمی از آب هدر می‌رود. این مقدار کم نیز می‌تواند برای مصارف خانگی گوناگون که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم مورد استفاده قرار گیرد.

روش‌های استفاده‌ی مجدد از آب هدر رفته

حالا با چند روش هوشمندانه برای استفاده‌ی مجدد از آبی که در سیستم RO هدر می‌رود، اما می‌تواند در مصارف خانگی مورد استفاده قرار گیرد، آشنا می‌شویم.

شستن اتومبیل

شستن اتومبیل نیاز به مصرف مقدار زیادی آب دارد. به‌جای استفاده از آب لوله‌کشی، شما می‌توانید با روش ذخیره‌سازی در منبع جداگانه، از آب هدررفته در سیستم تصفیه RO برای شستشوی اتومبیل خود استفاده کنید. آب هدررفته در سیستم را با آب لوله‌کشی مخلوط کرده و اتومبیل خود را بشویید. این‌ کار نه ‌تنها اتومبیل را تمیز می‌کند، بلکه باعث جلوگیری از هدررفت آب نیز می‌شود.

استفاده در سرویس بهداشتی

کشیدن سیفون، روزانه معادل 5 تا 7 لیتر آب مصرف می‌کند، حتی اگر فقط یک بار انجام شود. از آب به‌جامانده از سیستم RO می‌توان به‌عنوان جایگزینی برای این آب استفاده کرده و هدررفت آب را کاهش داد. اما به یاد داشته باشید که هر چند روز یک‌بار، رنگ سطح چینی سرویس بهداشتی را بررسی کنید تا مبادا کم‌رنگ شده باشد. تمیز کردن دوره‌ای سطح سنگ‌های سرویس بهداشتی باعث کاهش احتمال رنگ‌رفتگی و ته‌نشینی نمک می‌شود.

شستشوی کف‌پوش

شستشوی روزانه‌ی کف‌پوش‌ خانه یک نیاز ضروری اما پرهزینه است. استفاده از آب بجامانده از سیستم RO می‌تواند مصرف شما در زمینه را حدود 10 لیتر در روز کاهش دهد. از آن‌جایی که سطح TDS آب بجامانده از سیستم بالاست، بهتر است آن را با مقداری آب لوله‌کشی‌ شهری رقیق کرده و احتمال لکه‌دار شدن و رسوب‌های نمکی را کاهش دهید.

 

مترجم : فرشاد پیرهادی
منبع:  Kent