آب و سلامتی, مقالات

نوشیدن آب و مزایای آن برای بدن

خانمی در حال نوشیدن آب

آیا آب می‌تواند به بدن ما برا ی حفظ سلامت خود کمک کند؟

اگر جزو افرادی هستید که در طول شبانه روز به اندازه کافی آب نمی‌نوشید یا ترجیح می‌دهید از سایر مایعات هم‌چون قهوه، چای، آب‌میوه یا هر چیز دیگری به جز آب برای رفع تشنگی استفاده کنید، این مقاله برای شماست! در ابتدا باید بدانیم که ۷۵ درصد از بدن انسان از آب تشکیل شده است! پس نوشیدن آب به مقدار کافی در طول شبانه روز برای تضمین سلامت انسان ضروری است. آب، که عملکرد اندام‌ها و دستگاه‌های بدن را بهبود می‌بخشد، اصلی‌ترین ماده‌ی تشکیل دهنده‌ی مایعات بدن محسوب شده و یکی از منابع اصلی تامین مواد معدنی ضروری است. مواد معدنی موجود در آب به راحتی قابل‌جذب می‌باشند و تاثیر مستقیم و سریعی روی بهبود عملکرد بدن می‌گذارند. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم تا مزایای نوشیدن آب را بررسی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

مزایای نوشیدن آب

مزایای نوشیدن آب نوشیدنی سالم و تصفیه‌شده بسیار زیاد است. قطعا در چنین مقاله‌ی مختصری فرصت نخواهیم داشت تا به تمام وجوه مزایای نوشیدن آب بپردازیم و تنها به اشاره‌ی مختصر به چند فایده‌ی اصلی آن می‌پردازیم. البته همین مزایا هم کم نیستند! نوشیدن آب نه تنها باعث بهبود عملکرد جسم که باعث افزایش بهره‌وری ذهن و روان آدمی نیز می‌شود. در ادامه به بررسی مختصر مزایای نوشیدن آب سالم می‌پردازیم:

پیشنهاد ما به شما:  کشف دلایل پیدایش آب روی زمین

یک. تنظیم دمای بدن

نوشیدن آب به مقدار کافی برای تنظیم دمای بدن در حد معتدل ضروری است. در ماه‌های گرم تابستان، آب در لایه‌های میانی پوست ذخیره شده و از طریق تعریق از بدن خارج می‌شود. این وضعیت موجب کمک به بدن برای خنک کردن خودش می‌شود. در سوی دیگر، در ماه‌های سرد زمستان، آب بدن نقش یک تنظیم‌کننده‌ی دما را ایفا کرده و باعث گرم نگاه داشتن بدن می‌شود. بدن انسان بطور طبیعی از آب بصورتی کاملا هوشمند و با توجه به وضعیت بدن استفاده می‌کند.

دو. کاهش وزن

بسیاری از مردم این روزها به دنبال پیدا کردن راهی برای کاهش وزن خود هستند. استفاده‌ی بیش از حد فست‌فودها و غذاهای چرب به همراه سبک زندگی ساکن و اداری که فعالیت بدنی را در افراد نسبت به نسل‌های گذشته بسیار کاهش داده از دلایل مهم افزایش وزن نسل‌های جدید محسوب می‌شود. اما خبر خوب این که نوشیدن آب می‌تواند به شما در کاهش وزن‌تان کمک کند. نوشیدن آب قبل از خوردن غذا یکی از راهکارهای مهم در کاهش وزن محسوب می‌شود. این کار باعث می‌شود شما پیش از غذا خوردن کمی احساس سیری کنید و بیش از نیاز بدن‌تان غذا نخورید.

سه. روغن‌کاری مفاصل!

مفاصل برای خشک نشدن و حفظ وضعیت روان بودن خودن به آب نیاز دارند. نوشیدن آب به مفاصل شما در حفظ روانی و بهبود عملکرد درست‌شان کمک می‌کند. در صورتی که آب به مقدار کافی نوشیده نشود، مایعی که نقش روغن‌کاری را برای مفاصل دارد خاصیت خود را به تدریج از دست داده و این امر موجب خشکی و درد در مفاصل می‌شود.

پیشنهاد ما به شما:  فواید نوشیدن آب گرم

چهار. دفع باکتری و عفونت

نوشیدن آب به رقیق‌تر شدن ادرار کمک می‌کند. وقتی که حجم ادرار خروجی از بدن همزمان با میزان آب ورودی به بدن افزایش پیدا می‌کند، باکتری‌ها و عفونت‌های موجود در بدن به راحتی از طریق ادرار از بدن دفع می‌شوند. هرگز قدرت آب در بهبود عملکرد سیستم گوارشی و دفع ادرار را دست کم نگیرید.

پنج. کمک به هضم غذا

آب موجود در بزاق، در مرطوب کردن غذا به دهان کمک کرده و جویدن و بلع آن را برای شما ساده‌تر می‌کند. آبی که می‌نوشیم با مایعات مورد استفاده‌ی بدن در امر هضم غذا ترکیب می‌شود و به این طریق تخریب و هضم غذا را برای سیستم گوارشی آسوده‌تر می‌کند. این عمل باعث جذب بهتر مواد مغذی موردنیاز بدن که در غذا موجود است می‌شود.

شش. بهبود عملکرد سیستم دفع

نوشیدن آب کافی به بدن در دفع مواد اضافی و مضر از طریق تعریق، ادرار و مدفوع کمک می‌کند. این موضوع را دست کم نگیرید زیرا توانایی بدن در دفع مواد مضر و اضافه از این سه راه که نام بردیم، بار زیادی را از دوش سیستم‌ها و اندام‌های دیگر بدن برمی‌دارد و منجر به افزایش بهره‌وری و عملکرد بهتر کلی بدن می‌شود.

هفت. تعدیل فشار خون

حجم زیادی از خون انسان را آب تشکیل داده است. اصلا ۷۵ درصد از کل بدن انسان از آب تشکیل شده است! نوشیدن آب به مقدار کافی در طول شبانه‌روز حجم خون بدن را افزایش می‌دهد. بنابراین، در این صورت قلب نیاز به تلاش کم‌تری برای پمپاژ خون پیدا می‌کند. همین امر موجب کاهش ضربان قلب و فشار خون می‌شود.

پیشنهاد ما به شما:  تاثیر کم‌آبی بدن بر سطح اضطراب

هشت. جلوگیری از لخته شدن خون

همان‌طور که اشاره کردیم ۷۵ درصد از بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد. حجم زیادی از خون انسان نیز از آب تشکیل شده است. زمانی که آب به اندازه کافی وارد خون نشود، به طور طبیعی خون انسان غلیظ می‌شود. در نقطه مقابل، نوشیدن آب باعث رقیق‌تر شدن خون می‌شود. پس هرچه آب بیش‌تری بنوشیم، خطر غلیظ شدن و ایجاد لخته در خون را به همان مقدار کاهش داده‌ایم.

نه. بهبود سلامت پوست

سلامت و زیبایی پوست یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های انسان امروز محسوب می‌شود. کم نوشیدن آب و خشک شدن بدن، به همراه افزایش چربی روی پوست، موجب ضرر رساندن به پوست می‌شود. نوشیدن آب به مقدار کافی در طول شبانه روز موجب طراوت، شادابی و سلامت پوست می‌شود. نوشیدن آب هم‌چنین در طولانی مدت مانع از پیری زودرس پوست می‌شود.

امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *