بسیاری از مردم آب مورد نیاز روزانه‌ی بدن خود را از طریق بطری‌های آب معدنی تامین می‌کنند. از آن‌جایی که بطری‌های آب معدنی به‌راحتی در دسترس ما قرار دارند، با خوشحالی آن‌ها را نزدیک‌ترین فروشگاه خریداری می‌کنیم. اما سوال این‌جاست که واقعا از کجا مطمئن هستیم که منبع اصلی این آب، امن و سالم است؟ حالا که میزان روبه‌رشد آلودگی‌های موجود در منابع آب تا این حد افزایش یافته، زمان آن رسیده که بیش از پیش مراقب کیفیت آب مورد استفاده‌ی خود باشیم. بااین‌که بسیاری از مردم به استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب گرایش پیدا کرده‌اند، هنوز هم عده‌ی زیادی هستند که مصارف آب خود را از طریق بطری‌های آب تامین می‌کنند. اگر شما هم جزو مشتریان دائمی بطری‌های آب معدنی هستید، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را تا به انتها دنبال کنید تا دریابید چرا زمان آن رسیده که بطری‌ها را کنار گذاشته و از دستگاه‌های تصفیه آب استفاده کنید.

 

انباری از سَم

بطری آبی که با اعتمادبه‌نفس بالا از فروشگاه‌ها خریداری می‌کنید دارای مقادیر بسیار بالایی ترکیبات سمی می‌باشد که بیش از مفید بودن، به بدن شما ضرر می‌رساند. بطری‌های پلاستیکی مواد شیمیایی را در آب آزاد می‌کنند که خود منجر به ایجاد مشکلات فراوانی برای سلامتی می‌شود. بطری‌های کوچک آب معدنی از ترفتالات پلی‌اتیلن (PET) ساخته شده و باعث رهاسازی ذرات شیمیایی پلاستیکی و اخلال‌گرهای هورمونی در آب می‌شود. بطری‌های بزرگ‌تر معمولا از ترکیبات بیسفنول‌آ (BPA) ساخته می‌شوند که جزو اخلالگرهای هورمونی خطرناک محسوب می‌شود. بی‌پی‌ای می‌تواند باعث بروز مشکلات جدی هم‌چون سرطان سینه، دیابت و اختلال‌های جنسی و تولید مثلی شود.

 

نامعلوم بودن منبع آب

نامعلوم بودن منبع آب دلیل دیگری‌ است برای خودداری از مصرف بطری‌های آب معدنی. برخلاف آن‌چه شرکت‌ها ادعا می‌کنند، همیشه هم آب داخل بطری‌ها از منابع زیرزمینی تامین نمی‌شود. برخی از شرکت‌های آب معدنی استانداردهای لازم مصوب درمورد پاکیزگی آب را رعایت نمی‌کنند. البته این شامل تمام شرکت‌ها نمی‌شود، بلکه مانند هر صنعت دیگری، سودجویانی نیز در این عرصه فعالیت می‌کنند. آب درون این بطری‌ها، از آب لوله‌کشی‌ منزل پاک‌تر نیست. تصویری که روی بطری‌ها میچسبانند تنها با هدف‌های تبلیغاتی سازگاری دارد، نه واقعیت. حقیقت این است که در بسیاری از موارد، بطری آبی که خریداری می‌کنید، درواقع با همان آب لوله‌کشی پر شده است.

 

بهشت باکتری‌ها

با این که معمولا به بطری آب نوشیدنی مصرفی خود بعد از دویدن صبحگاهی لحظه‌ای هم فکر نمی‌کنیم، واقعیت این است که احتمالا درحال نوشیدن لشگری از باکتری‌ها هستیم. اگر شگفت‌زده نمی‌شوید باید به اطلاع شما برسانیم که آب داخل بطری‌ای که نوش جان می‌کنید مملو از باکتری، آرسنیک و دیگر انواع فراورده‌های ترکیبی می‌باشد که معمولا بسیار بیش از حد مجاز می‌باشند.

 

جیب‌های پر از خالی

مصرف بطری‌های آب معدنی، بسیار بیش‌تر از چیزی که تصور می‌کنید برای شما خرج برمی‌دارد. چیزی حدود 300 برابر! تولید بطری‌های پلاستیکی که آب را در خود جای می‌دهند غالبا بسیار هزینه بردار است و این هزینه درنهایت باید از جیب مشتری پرداخت شود.

 

مخاطرات زیست‌محیطی

همان‌طور که می‌دانید، بطری‌های پلاستیکی از مهم‌ترین خطر‌های در کمین محیط زیست محسوب می‌شوند. با این‌که برخی گمان می‌کنند این بطری‌ها بازیافت‌پذیر هستند، باید بگوییم که این تصور اشتباه است و بطری‌های پلاستیکی هرگز قابل بازیافت نیستند. نزدیک به 80 درصد این بطری‌ها در نهایت یا به  جنگل زباله‌ها افزوده می‌شوند یا رها می‌شوند که خود تهدیدی جدی برای اقیانوس‌ها و زندگی دریایی به شمار می‌آید.

 

یافتن گزینه‌ای بهتر
یک جایگزین امن!

بادرنظر گرفتن اثرات زیان‌بار استفاده از بطری‌های آب معدنی، ضروری است که به دنبال جایگزینی امن‌تر و کم‌هزینه‌تر باشیم. این جایگزین سالم و کم‌هزینه چیزی جز دستگاه تصفیه آب نیست. اما بهرحال سوال اصلی حالا این است: چه نوع از دستگاه‌های تصفیه آب مناسب شماست؟ ساده‌ترین راه موجود پیش از انتخاب دستگاه، بررسی و آزمایش آب منطقه‌ای است که در آن زندگی می‌کنید. بر اساس کیفیت آب منطقه، شما می‌توانید از بین دستگاه‌های تصفیه آب Ro, UV, UF یکی را انتخاب کنید.

 

مترجم : فرشاد پیرهادی
منبع:  Kent