بهداشت آب, مقالات

هفت بیماری شایع با منشاء آب آلوده

هفت بیماری شایع با منشاء آب ناسالم

مصرف آب آلوده، سالانه موجب بیمار شدن صدها میلیون نفر از جمعیت زمین، بخصوص در کشورهای کمتر توسعه یافته و محروم که دسترسی به آب آشامیدنی سالم در آن‌ها کم‌تر و یا غیرممکن است، می‌شود.

در این مقاله ما قصد داریم به بررسی هفت بیماری شایع حاصل از مصرف آب آلوده بپردازیم. جالب است بدانید که در بین تمام این هفت بیماری‌ها، با عرض معذرت، نشانه‌ی مشترک، «اسهال» است! آخرین تحقیقات نشان داده که اسهال دومین دلیل مرگ کودکان زیر پنج سال در دنیاست و در رتبه‌ی بالاتری از سایر بیماری‌ها همچون مالاریا، ایدز و سرخک قرار گرفته است.

این یعنی سالانه صدها هزار کودک بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند، اما با این حال هنوز می‌توان به جلوگیری یا کاهش آن امیدوار بود. پژوهشگران بسیاری معتقدند که در همین یکی دو دهه‌ی پیش‌رو، اگر درست کار کنیم، می‌توانیم شیوع بیماری‌های حاصل از آب آلوده را به حداقل ممکن برسانیم.

بیماری حاصل از آب آلوده چیست؟

بیماری‌های حاصل از آب آلوده، توسط ارگانیسم‌های میکروسکوپی مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها به وجود می‌آیند و از راه مصرف آب آلوده یا تماس با فضولات حیوانات بیمار به بدن انسان منتقل می‌شوند.

اگر تمام انسان‌های روی زمین دسترسی به سرویس بهداشتی تمیز داشتند و می‌توانستند موارد بهداشتی پایه‌ای را رعایت کنند، دیگر بیماری حاصل از آب آلوده هم وجود نمی‌داشت. دولت‌ها، نهادهای مردم‌نهاد و تشکل‌های مستقل در طی بیست سال اخیر گام‌های موثری در راه پایان دادن به بیماری‌های حاصل از آب آلوده برداشته‌اند اما با این حال، برای ریشه‌کن کردن این بیماری‌ها، نیاز به تلاش‌های خیلی بیشتری احساس می‌شود.

حال بیایید با هم نگاهی بیندازیم به هفت بیماری شایع که از طریق مصرف آب آلوده انسان‌ها را در سراسر زمین گرفتار می‌کنند.

یک.  حصبه

تب حصبه با این که این روزها در کشورهای پیشرفته یک بیماری نادر محسوب می‌شود، اما کماکان در مناطق فقیرنشین کشورهای محروم و در حال توسعه که دسترسی خوبی به امکانات اولیه بهداشتی ندارند جولان می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که سالانه حدود بیست میلیون نفر در جهان به حصبه دچار می‌شوند! حصبه از طریق غذای آلوده، آب کثیف و نبود امکانات بهداشتی گسترش پیدا می‌کند و متاسفانه بسیار هم واگیردار است.

از نشانه‌های مبتلا شدن به حصبه می‌توان به تب افزایشی، درد مفاصل، خستگی، تعریق، اسهال و در مواردی یبوست اشاره نمود.

برای جلوگیری از ابتلا به حصبه، تزریق واکسن به کسانی که قصد سفر به مناطقی با سطح رعایت و امکانات بهداشتی پایین را دارند توصیه می‌شود. واکسن حصبه به دو صورت تزریقی و خوردنی موجود است اما جدای از تزریق واکسن کماکان توصیه می‌شود که در صورت سفر به این مناطق از آشامیدن آب غیرتصفیه‌شده اجتناب کرده و در صورت امکان آب بطری بهداشتی خریداری کنید. همچنین حصبه می‌تواند با مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها درمان شود.

دو. وبا

بیماری وبا معمولا در مناطقی که به عنوان محدوده‌ی اضطرار بشردوستانه شناخته می‌شوند و یا در مناطق حاشیه‌ای روستاهای فقیرنشین با امکانات بهداشتی ضعیف شایع است. وبا معمولا از طریق مصرف آب آلوده منتقل شده و موجب اسهال و بی‌آبی شدید بدن می‌شود. این بیماری می‌تواند بسته به مقدار انتشار باکتری در بدن ظرف چند روز انسان را از پا دربیاورد اما فقط حدود یک نفر از هر ده نفری که مبتلا به آن می‌شوند گرفتار نشانه‌های شدید این بیماری می‌شوند.

از نشانه‌های شایع ابتلا به وبا می‌توان به حالت تهوع، استفراغ، اسهال و درد عضلات اشاره کرد.

توصیه می‌شود در صورت سفر به مناطقی که احتمال درگیر شدن با بیماری وبا در آن‌ها وجود دارد مرتب دست‌هایتان را بشویید، فقط از غذاهای کاملا پخته‌شده و گرم استفاده کنید و در مصرف سبزیجات و میوه‌ها محتاط باشید. اما از همه مهم‌تر: آب تصفیه‌شده یا بطری‌های استاندارد استفاده کنید.

سه. ژیاردیا

این بیماری هم مثل سایر بیماری‌های مطرح شده در این مقاله جزو بیماری‌های حاصل از مصرف آب آلوده محسوب می‌شود. ژیاردیا هم در طبیعت (سرچشمه‌ها) و هم  در شهر (استخر و آب شهری) یافت می‌شود. این بیماری یک بیماری انگلی است و معمولا بعد از گذشت چند هفته کاملا از بدن خارج می‌شود. اما در مواردی هم دیده شده که مبتلایان به این بیماری تا سال‌ها پس از ابتلا درگیر عوارض دستگاه گوارش و روده‌ها مانده‌اند.

از نشانه‌های ابتلا به این بیماری می‌توان به دردهای شکمی، نفخ، اسهال، حالت تهوع و کاهش وزن اشاره نمود.

با این که واکسنی برای ژیاردیا موجود نیست اما با رعایت راهکارهایی ساده می‌توان از ابتلا به آن جلوگیری نمود. شست و شوی منظم دست‌ها با آب و صابون، قورت ندادن آب استخر و نوشیدن آب تصفیه‌شده و سالم تعدادی از این راهکارهای ساده هستند.

چهار. اسهال خونی

اسهال خونی یک عفونت روده‌ای است که با مصرف آب آلوده فرد را گرفتار می‌کند و موجب اسهال شدید همراه با دفع خون و مخاط در مدفوع می‌شود. در مناطقی که دسترسی به بهداشتی عمومی و سرویس‌های بهداشتی تمیز کم است، حتما باید شست وشوی منظم دست‌ها را جدی گرفت، زیرا در این مناطق امکان ابتلا به اسهال خونی بیش از هر جای دیگری است. اسهال خونی می‌توان از طریق ویروس‌ها، باکتری‌ها و حتی انگل‌هایی که در آب و غذای غیرسالم موجود هستند فرد را گرفتار کند.

از نشانه‌های درگیر شدن بدن با اسهال خونی می‌توان به درد شکم، اسهال، تب، حالت تهوع، استفراغ و کم‌آبی بدن اشاره کرد.

برای جلوگیری از ابتلا به اسهال خونی بهتر است دست‌هایتان را مرتب با آب و صابون بشویید، نوشیدنی‌های خود را بدون یخ مصرف کنید، از مصرف غذاهای خیابانی خودداری کنید و در مصرف سبزیجات و میوه‌هایی که از سلامت آن‌ها اطمینان ندارید احتیاط کنید.

پنج. اشریشیا کُلی یا ای. کولی

این بیماری یک باکتری با نژادهای مختلف است. برخی از این نژادها خطرناک و برخی دیگر حتی مفید محسوب می‌شوند! با این وجود، اگر فضولات حیوانات بیمار در مزارعی که محصولات زیر کشت دارند یا دام‌هایی برای مصرف غذایی پرورش میابند ریخته شود، مصرف‌کنندگان این محصولات به این بیماری که ریشه‌اش آب آلوده است دچار خواهند شد. این باکتری هم‌چنین می‌تواند هنگام مصرف آب ناسالم هم به بدن منتقل شود.

نشانه‌های خطرناک این بیماری هم مانند سایر‌ بیماری‌هایی است که منشا آب آلوده دارند. بیشتر افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند ظرف حدود یک هفته بهبود میابند اما افراد مسن و کودکان در معرض صدمات بیشتری خواهند بود. کسانی که در مدفوع خود متوجه وجود خون می‌شوند، بویژه کسانی که درگیر اسهال هم هستند، باید سریعا برای تشخیص این بیماری یا بیماری‌های مشابه به پزشک مراجعه کنند.

شش. هپاتیت آ

هپاتیت آ، یک عفونت کبدی است که از مصرف آب و غذای آلوده فرد را بیمار می‌کند. این بیماری همچنین می‌تواند از طریق تماس نزدیک با یک فرد مبتلا نیز منتقل شود. افرادی که به مناطق محروم و کم‌برخوردار از نظر بهداشتی سفر می‌کنند یا در مناطقی با کمترین امکانات بهداشتی کار و زندگی می‌کنند، باید بیش از سایرین مراقب ابتلا به این بیماری باشند.

از نشانه‌های شایع این بیماری می‌توان به خستگی، زردی، حالت تهوع و استفراغ، دردهای شکمی (مخصوصا در نزدیکی کبد)، کاهش اشتهاء و تب ناگهانی اشاره نمود.

بیماری هپاتیت آ معمولا ظرف چند هفته بهبود میابد اما ممکن است در مواردی شدت گرفته و تا ماه‌ها فرد را گرفتار کند. در ضمن، بهترین راه جلوگیری از ابتلا به این بیماری، دریافته واکسن آن است.

هفت. سالمونلا

بیش‌تر موارد ابتلا به سالمونلا از طریق نوشیدن آب یا بلعیدن غذای آلوده به این بیماری تحقق می‌یابند. گوشت پخته‌نشده، محصولات بر پایه تخم مرغ، میوه‌ها و سبزیجات نیز می‌توانند ناقل این بیماری باشند. بیشتر مردم بطور جدی گرفتار این بیماری نمی‌شوند اما کودکان، زنان باردار و افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند بیش‌تر از دیگران با این بیماری تهدید می‌شوند.

از نشانه‌های شایع این بیماری می‌توان به دیده شدن خون در مدفوع، لرز، سردرد و اسهال اشاره نمود.

برای خودداری از ابتلا به این بیماری بهتر است غذایی که می‌خواهید مصرف کنید را خوب بپزید و از تماس مستقیم با پرندگان و خزندگان خودداری کنید. هم‌چنین مثل همه‌ی موارد ذکر شده پیشین، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. این بیماری موجب کم‌آبی شدید بدن می‌شود، پس بهتر است با نوشیدن مقدار زیادی آب به درمان خود در برابر این بیماری کمک کنید.

توصیه عمومی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های آب آلوده

بطور کلی مصرف آب آلوده می‌تواند گاهی ضررهای جبران‌نشدنی برای بدن شما و عزیزان‌تان در پی داشته باشد. پس بهتر است هرچه زودتر به فکر تامین سالم‌ترین آب آشامیدنی برای خود و عزیزان‌تان باشید. یکی از راهکارهایی که می‌تواند برای همیشه خیال شما را از تامین آب بهداشتی و سالم در منزل و محیط کار راحت کند، استفاده از دستگاه‌های تصفیه آب استاندارد است. شرکت تولیدی ZZ در راستای تامین آب سالم و مطمئن هموطنان، دهه‌هاست که دست به تلاش مستمر زده و اکنون با بهترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌های تصفیه آب در خدمت شماست.

لطفا برای مشاوره و خرید دستگاه‌های تصفیه آب پیشرفته و استاندارد ZZ با ما یا نمایندگان مطرح‌شده‌ی ما در سایت تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *